GÜNCEL

KÜRD HAREKETİNİN BARIŞ ELÇİSİ DOKTOR QASIMLO’YU SAYGI İLE ANIYORUZ

KÜRD HAREKETİNİN BARIŞ ELÇİSİ DOKTOR QASIMLO’YU SAYGI İLE ANIYORUZ

Dr. Qasımlo 1930 yılında, Ormiye ili (Rızaiye) Kamışlo kasabasında doğdu. Yüksek öğrenimini Prag ve Paris’te tamamladı. Fransua Miterand ile aynı sınıflarda okudu, yakın dostlukları vardı ve aileleri hala da görüşmektedir. 1961-1976 yılları arasında Prag Ekonomi Fakültesi’nde, öğretim üyeliği yaptı. Daha sonraki yıllarda ise (1078’e dek) Pariste de, çeşitli dersler verdi.

Dr. Qasımlo, çok genç yaşlarda, İKDP İran Kürdistanı Demokrat Partisi’ne girdi. Mahabad Kürd Cumhuriyeti sırasında genç bir delikanlı olarak görevler üstlendi. 1946 yılında Mahabad Kürd Cumhuriyetinin yıkılışının ardından Rusya’ya gitti.

Dr. Abdurrahman Qasımlo, 1970 yılında İKDP yönetimine girdi. Kısa bir süre sonra Parti’nin Genel Sekreterliğine getirildi. Bu görevini, öldürüldüğü güne kadar sürdürdü.

Dr. Qasımlo’nun Kürdler ve Kürdistan adında, çeşitli dillere çevrilmiş bir araştırma kitabı ve çok sayıda bilimsel araştırma ve incelemeye imza atmıştır. Türkçe de dahil olmak üzere altı yabancı dil bilen Qasımlo Çek asıllı Nesrin hanımla evliliğinden iki kız çocuğuna sahipti.

Kürd halkının barış elçisi ve aydınlık yüzü Qasımlo, 1979 İran devrimi ile birlikte Partisini Şahlığın yıkılması doğrultusunda üstün bir biçimde mücadeleye sokmuştu. Şahlık rejimi devrildikten sonra, ne yazık ki, Humeyni yönetimi de söz verdiği halde, Kürdistana otonomi vermeyerek, mevcut zulmünü sürdürdü.

Bunun üzerine Qasımlo’nun önderliğinde, İKDP Humeyni rejimine karşı da silahlı mücadele başlatmak zorunda kaldı. Başta Halkın Mücahitleri olmak üzer diğer rejim karşıtı demokratik güçlerle birlikte, “İran’a demokrasi, Kürdistan’a otonomi” şiarı ile ülke genelinde “Şurayi Mukavemeti Milli” (Ulusal Direniş Konseyi) ve Kürdistan’da da “Hêzi Bergıri Milli” (Ulusal Korunma Güçleri) adında geniş demokratik cephelerin oluşmasında büyük rol oynamıştır.

Ancak Dr. Qasımlo, barış ve diyalog yanlısı tutumu ile tanınan bir kişiydi. Sorunun barışçıl yollarla çözümü için siyasal diyalog yollarını hep aradı. İki kez (1988 ve 1989 yıllarında) yeni rejimin yetkilileri ile Kürd sorunun barış içinde çözülmesi için müzakereler yaptı ancak sonuç çıkmadı. Bu kez îran yetkilileri, 13 Temmuz 1989 yılında yeni bir görüşmeye evet dediler. Bu görüşme Viyana kentinde gerçekleşecekti. Doktor Qasımlo, Abdullah Qadiri ve Fazıl Resul görüşme yerine birlikte gittiler. Orada aralarında bir dönem İran Devlet Başkanı Ahmedinecad’ın da bulunduğu İran ajanlarınca pusuya düşürülerek öldürüldü. Belli ki bu ihanet ve pusu planı daha önceden İran rejimi tarafından tasarlanmıştı.

Dr. Qasımlo, 20 Temmuz günü, Paris’te düzenlenen bir törenle, Pere Lachaise Devrim Şehitleri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

1970’li yıllarda birkaç kez Türkiye’ye de gelen Dr. Qasımlo ile, 1980 – 84 yılları arasında, birlikte üç yıl aynı ortamda, çalışma şansı yakalamış olduğum için kendimi şanslı addediyorum. Onun aydın kişiliği ve hoşgörüsü ile soğukkanlı tutumu çevresine esin kaynağı olmaktaydı. Kürd halkı, onu yitirmekle büyük bir değerini yitirmiştir.

Hak ve Özgürlükler Partisi olarak Doktor Qasımlo ve arkadaşlarını saygı ile anıyoruz.

HAK-PAR İran’daki kanlı rejimi bu ve buna benzer onlarca cinayetinden ötürü şiddetle kınar.

Baskı ve zulüm hiçbir gücün yanına kar kalmamıştır. Er ya da geç kanlı İran rejimi bu cinayetlerin hesabını verecektir.

13.07.2021

Latif EPÖZDEMİR
Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR Genel Başkanı

About Post Author