GÜNCEL

ATAMA İLE GELEN TEKME İLE GİDER

ATAMA İLE GELEN TEKME İLE GİDER

Ömer ÖZMEN

Erdoğan’ın özel kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Melih Bulu, yine Erdoğan’ın özel kararnamesiyle bu görevden atıldı.

Bu haber medyaya düşünce aklım çok eskilere gitti.

Merhum Yaşar Kaya, Öcalan’ın emriyle PKK’nin sürgün parlamentosunun başına getirilmişti. Merhum Kaya, sürekli Özgür Politika gazetesi ve Med TV’de PKK dışı Kürd siyasetçilerine ve Sayın Barzani’ye hakaretler savuruyordu.

Bu hakaretlere maruz kalanlardan
Kürd aydını Sayın Vildan Tanrıkulu,
kendisine cevaben şöyle yazıyordu:

“Acı bir durumdur. Sen babamızın yaşındasın. Bize nasihat etmen gerekirken biz sana nasihat etme durumuna düşmüşüz. Şunu unutma ki, atama ile gelen tekme ile gider. Seni oraya atayan Öcalan, bir gün seni tekme ile oradan atar.”

Aynen de öyle oldu.

Öcalan’ın emriyle kurulan sözde parlamento, Öcalan’ın emriyle dağıtıldı. Merhum Yaşar Kaya da kovuldu. Hakaretlere maruz bırakıldı.
Yalnızlaştırıldı.

Sonunda hergün hakaret ettiği Neçirvan Barzani Hewler’de kendisine bir ev tahsis ederek onu koruma altına aldı. Orada vefat etti.

Biribirimize ne kadar benzemişiz!

Profesör Melih Bulu, Erdoğan’ın emriyle Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Üniversite camiasi toptan karşı duruş sergiledi. Direnişlerde onlarca öğrenci ve öğretim üyesi gözaltına alındı, coplandı. Türkiye’nin en prestijli üniversitesinde meydana gelen bu olaylar, iç ve dış kamuoyunda büyük tepki yarattı.

Prof. Melih Bulu, yalnızlaşmasına rağmen istifa etme asaletini gösteremedi. Halbuki, bu kitlesel tepkiler
karşısında istifa etmiş olsaydı, en azından akademik onurunu kurtaracaktı. Melih Bulu bunu yapmadı.

Sonunda onu özel kararnameyle atayan Erdoğan, bu kez özel kararnameyle Melih Bulu’yu rektörlükten attı.

Yani, atamayla geldi tekme ile gitti .
Bilmem, bu itibarsızlaştırma ve ezik ruh hali içinde, Sayın Bulu’ya sahip çıkacak Barzani gibi yüce gönüllü bir lider olacak mı? Sanmıyorum.

Keşke herkes bulunduğu konumun ve yaşının değerini koruyabilse!

About Post Author