GÜNCEL

HAK-PAR: KÜRD KARŞITI NİZAMIN TETİKÇİLERİ İŞ BAŞINDA

Kürd karşıtı bölgesel nizamın denetimine girmiş olan PKK, Rojava’da ve Güney’de özgürlük ve bağımsızlığa doğru ilerleyen Kürd ulusal mücadele süreçlerini  engelleme çabalarına devam ediyor.

Son olarak Duhok’un Amedi ilçesinde, Serê Amedi olarak bilinen Metina’da, 5 Haziran 2021 günü saat 05:00 sıralarında Peşmerge Güçlerinin mevzilendiği üslerin çevresinde mayın arama tarama faaliyetleri için giden Peşmerge konvoyuna PKK  roketatarla saldırdı. Bu hain saldırıda ne yazık ki, Peşmerge Zerevani (Özel Kuvvetler) güçlerine ait mayın imha ekiplerini taşıyan zırhlı araca roket isabet etti. Araçta bulunan 5 Peşmerge şehit düşerken 6 Peşmerge de yaralandı.

Kürd karşıtı bölgesel nizamın emrine ve hizmetine girmiş olan PKK, bu tür saldırılarla Türk ordusuna bölgede alan açmakta, Türkiye’nin buraları da işgal ederek sabit karakol kurmasına hizmet etmektedir. Artık kesin olarak biliniyor ki, PKK, Türk ordusunun Kürdistan Bölgesi sınırları içerisindeki stratejik bölgelerde konuşlanmasını istiyor. PKK’nin bu saldırısı ilk değil, bundan önce de defalarca Akre, Sidekan, Duhok ve Zaho’da bu tür saldırılar yaşandı. PKK, Güney Kürdistan’ın meşru statüsünün yok olması için her türlü yolu deniyor, sık sık Peşmerge güçlerine benzer saldırılar düzenliyor.

HAK-PAR yurtsever, demokrat, Kürd kamuoyuna ve tüm yurtsever, kurum ve kuruluşlar ile barışçı ve hümaniter kesimlere seslenmektedir;

– Kürd ve Kürdistan karşıtı PKK’ye karşı birlik olup tek ses ve tek yürek olma zamanı geldi, geçiyor bile. Yurtseverler, PKK’nin tüm düşmanca tutumlarına karşı duyarlı olmalı, ipleri Kürd düşmanlarının eline geçmiş olan PKK şiddetle kınanmalı, tüm parçalardaki yurtsever güçler PKK’nin bu düşmanca saldırılarına dur demeli, Rojava ve Güney’deki kazanımların korunması için birlik içinde olmalıdır.

HAK-PAR olarak bir kez daha diyoruz, PKK’nin Rojava ve Güney’deki kazanılmış hakların ortadan kaldırılması doğrultusundaki çabaları engellenmeli ve bu Kürd karşıtı örgüt teşhir edilmelidir.

– PKK derhal Kürdistan’dan çıkarılmalıdır.

PKK saldırısı sonucu yaşamını yitirmiş olan Peşmergelere rahmet, ailelerine baş sağlığı, yaralı Peşmergelere ise acil şifalar dileriz.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author