18 C
Diyarbakır
Cumartesi, Ekim 23, 2021

‘GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KÜRD KADIN MÜCADELESİ’

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

HAK-PAR Kadın Kolları 08.05.2021 tarihinden, online yaptığı toplantılara devam etti. Son toplantıda yakın tarihten günümüze kadın mücadelesi üzerine HAK-PAR’ın yurtdışı üyesi Necla Çamlıbel bir sunum yaptı.

Necla Çamlıbel, yakın tarihte Kürd kadının nelerden, hangi düşünce akımlarından etkilendiği anlatarak başladığı konuşmasına; Kürd kadın hareketinin, Türk kadınlarının mücadele eylem birliğinde ayrışmalarının sebeplerini, 12 Eylül faşist darbesi ve öncesinde Kürd kadınlarının DHKD, Özgürlük Yolu, HEP, DEP, DDP, DBP gibi sivil dernekler ile siyasi partilerde yürüttüğü mücadeleyi, genel olarak da, dünya da ve Kürd toplumunda kadına bakış açısını anlattı.

Daha sonra geçmişte mücadele içerisinde yer alan katılımcılar, yaşadıkları birikim ve tecrübeleri paylaştılar ve bundan sonra gerek parti içerisinde gerekse genel olarak siyasi mücadele içerisinde kadınların daha etkin yer almaları konusunda görüşlerini paylaşıp, tartıştılar.

Yaklaşık 15 kadının katılımıyla gerçekleşen toplantıda kadınlar, bu toplantılara katılmaktan, konuşup tartışmaktan çok keyif aldıklarını ve verimli geçtiği konusunda hemfikir olarak bir dahaki toplantıda buluşmak için sözleştiler.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

İlgili İçerikler

İletişimde Kalın

22,974BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
3,266TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Son Eklenenler