GÜNCEL

BİR 8 MART’I DAHA GERİDE BIRAKTIK

SULTAN SEZER SÖYLEMEZ*

Tüm dünyada kadınların haklı taleplerini, baskı, sömürü ve zulme karşı seslerini ve mücadelelerini yükselttikleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde biz HAK-PAR’lı kadınlar da bir dizi etkinlikle bu sese ve mücadeleye omuz verdik.

Gönül isterdi ki bu mücadeleyi daha geniş kitlelerle ve alanlara çıkarak Kürd kadınlarının sorun ve taleplerini daha güçlü haykıralım. Ancak pandemi koşulları kitlesel etkinlikler yapılmasına olanak vermemiştir.

Bu güçlüğe rağmen HAK-PAR’lı kadınlar video konferans yoluyla da olsa çalışmalarına devam etmektedir. Yayınladığımız basın bildirisi ve makalelerle sesimizi duyurmaya çalıştık. Diyarbakır il binamızda, pandemi koşulları göz önünde bulundurularak bir grup kadın arkadaşlarımız aracılığıyla basın bildirimiz, kamuoyuna ulaştırılmıştır.

Ayrıca zoom üzerinden kadın arkadaşlarımızla bir araya gelip, 8 Mart’ın tarihçesi, tarihte öne çıkmış Kürd kadın şahsiyetleri ve diğer sorunlarımızla ilgili söyleştik, şiir okuyup, Kürdçe şarkılarla coştuk.

Biz HAK-PAR’lı kadınlar; en temel milli demokratik haklarımıza kavuşmak ve Kürd toplumsal yapısının derinlerine nüfuz etmiş olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadelede, toplumumuzda kadın aleyhine olan yapıyı değiştirip dönüştürmede önemli sorumluluklarımız olduğunu biliyoruz.

Önümüzdeki yıllarda daha güçlü bir Kürd kadın örgütlülüğü geliştirmeyi, 8 Martları başta Güney Kürdistan’daki kadın hareketleri ve diğer bütün Kürd kadınlarıyla bir araya gelip sesimizi ve taleplerimizi, başta halkımıza ve tüm dünyaya duyurmayı başaracağımıza inanıyoruz.

YAŞASIN KÜRD VE DÜNYA KADINLARININ EŞİTLİK MÜCADELESİ

*HAK-PAR KADIN POLİTİKALARINDAN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

About Post Author