GÜNCEL

Sayın Barzani’ye ve Şıvan Perwer’e: Hoş geldiniz!

Kemal Burkay

Kürdistan Federe Bölgesi Başkanı Sayın Mesud Barzani’nin 16 Kasım Cumartesi günü, Başbakan Erdoğan’ın davetlisi olarak Diyarbakır’a geleceği ve kendisiyle görüşmeler yapılacağı açıklandı. Yanı sıra, 37 yıldır yurt dışında olan ünlü Kürt ozanı Şıvan Perwer’in de Diyarbakır’a geleceği ve İbrahim Tatlıses’le birlikte düet yapacağı söylendi.

Bazı çevreler, daha ilk andan itibaren hem Sayın Barzani’nin, hem de Şıvan Perwer’in gelişini dillerine doladılar. Onlara göre bu Erdoğan’ın seçim yatırımı ve hem Sayın Barzani, hem Şıvan Perwer gelmekle buna alet oluyorlar.

Bunlar önyargılı yaklaşımlar ve saçma buluyorum. Öncelikle Erdoğan bir siyaset adamı olarak bu tür hesaplar yapmış olabilir, bu doğaldır; ama onunla görüşmeyi ve bu nedenle Diyarbakır’a gelmeyi kabul eden Sayın Barzani’nin de bu ziyaretten ve görüşmeden bekledikleri vardır. Her ikisi de aynı zamanda bir devlet adamı; görüşecekleri konular, her ikisini de ilgilendiren önemli bölgesel sorunlar var. Nitekim daha önce Sayın Barzani Ankara’ya da gelmişti. O zaman kıyameti koparmayanlar neden Diyarbakır için bu derece tepkililer?

Bunun için kimsenin telaşlanmasına gerek yok. Sayın Barzani görüş ve politikalarında tutarlı, prensip sahibi biridir. Bu görüşmeden Kürt halkının haklı mücadelesine zarar verecek sonuçlar çıkmaz.

Belli ki asıl bu tepkiyi gösterenlerin hesapları var. Bazıları AK Parti’ye ve Hükümete karşıtlıklarını böyle yansıtıyorlar. Muhalefetin ve solun bazı kesimlerinin durumu bu. BDP çevresi ise son dönemde Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Sayın Barzani ile bazı konularda ters düştüler diye bu ziyareti de böylesine olumsuz yansıtıyorlar.

Şıvan Perwer’e gelince, 37 yıldır yurdundan uzak olan bu değerli ozanımızın, şimdi olumlu koşullar ortaya çıkanca ülkeye dönebilmesi kadar doğal ne olabilir? Hükümetin buna olumlu yaklaşması Şıvan Perwer için suç değil, ama hükümet için olumlu bir puandır. Çünkü geçmiş hükümetler Kürt siyaset adamlarını ve sanatçılarını sürgüne zorladılar. Eğer bugünkü hükümet onlara “hoş geldiniz!” diyorsa bu olumlu bir değişimi gösteriyor.

Kaldı ki bugün yurda geldiği için Şıvan Perwer’i eleştiren bazı Kürt çevreleri, eğer ona karşı tavırlı olmasalardı, Şıvan Perwer daha önce dönerdi. Onlar asıl kendi izahı güç tavır ve tutumlarına baksınlar. Neden Şıvan Perwer gibi bir ozana karşılar; hizmete girmediği, güce kul olmadığı için mi?

Elbet tüm Kürtler böyle düşünmüyor. Halkımızın ezici çoğunluğu Sayın Barzani’nin Diyarbakır’a gelişini memnuniyetle karşılıyor. Bunun sembolik, hatta tarihi bir değeri var. Kendisine şimdiden “hoş geldin!” diyoruz.

Değerli ozanımız Şıvan Perwer’e de… Hoş geldin Şıvan! Çok geç de olsa, ülkede halkınla buluşman ne güzel!

Dileriz yurt dışındakilerin tümünün dönmesi, içerdekilerin tümünün özgürlüklerine kavuşması için koşullar olgunlaşsın.

Bunun için ve Kürt halkının haklı taleplerinin gerçekleşmesi için; özgürlük, demokrasi ve barış için mücadeleye devam…

14 Kasım 2013

About Post Author