GÜNCEL

HAK-PAR: “İran Molla Rejimi sivilleri öldürmeye devam ediyor”İran’da rejimin akaryakıt fiyatlarına yaptığı zamları protesto eylemleri giderek yayılıyor. Eylemler 21 ilde sürüyor. Bu iller arasında Kürdistan illeri de var. Rejim karşıtı gösteriler Kirmanşah, Senendej, Mêrivan, Urmiye ve Bokan kentlerine de yayıldı.

 

Kürd halkı gerici İran Rejimi’ne karşı özgürlük ve demokrasi şiarları ile meydanlara akıyor.

Uluslararası Af Örgütü, İran’da rejim karşıtı gösterilerde şimdiye kadar 100’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini, 100’e yakın kişinin de ağır olmak üzere çok sayıda yaralının olduğunu bildirmektedir. Yaralıların çoğu evlerinde tedavi olma yolunu tercih ediyor. Çünkü rejim nerede bir yaralı varsa öldürüyor. Ülke genelinde internet kesilmiş, giriş-çıkışlar da kısıtlıdır. Daha şimdiden elektrik, su, akaryakıt, ilaç ve gıda ürünlerinde sıkıntılar başlamış durumdadır.

İran halkları bu zorba ve kan emici rejimden bir an önce kurtulmalıdır.

İran’daki rejim karşıtı eylemlerde şimdiye dek birçok Kürd rejim güçleri tarafından öldürüldü. Uluslararası Af Örgütü’ne göre; Kirmanşah’ta 30, Senendej’de 10, Urmiye’de 4 ve diğer Kürdistan illerinde olmak üzere 50’ye yakın Kürd yaşamını yitirdi, 30’u ağır olmak üzere 200’den fazla yaralı var.

İran’da sömürgeci rejime karşı mücadele eden Kürd partiler, zorba yönetime karşı güç birliği yapma kararı aldı. “Hevkariya Partiyên Rojhilata Kurdistanê” , “Doğu Kürdistanlı Partilerin İşbirliği” adı altında kurulmuş olan bir platform ile en geniş biçimde Kürd halkı rejime karşı direnişe çağrıldı. “HEVKARΔ Doğu Kürdistan’daki demokratik direnişleri destekliyor. Bu direnişlerin ülke geneline yayılarak özgürlük ve demokrasi taleplerinin geniş kitlelere ulaşması için çaba gösteriyor.

HEVKARÎ platformu, Avrupa’da da bir dizi eylem düzenleme kararı aldı. Başta Danimarka olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde rejim karşıtı gösteriler düzenlenecektir.

Hak ve Özgürlükler Partisi HAK-PAR olarak, tüm yurtsever ve demokrat Kürdleri İran’da Kürd halkının zorba rejime karşı yürüttüğü “Özgürlük ve Demokrasi” mücadelesini desteklemeye çağırıyoruz.

İran rejimi göstericilere karşı orantısız güç kullanarak yargısız infazlar gerçekleştiriyor. Rejimin gösterilerde yaralanmış kişileri tedavi etmek yerine öldürmesi insanlık dışı vahşetin bir göstergesidir.

HAK-PAR, İran’daki Mollalar Rejimi’nin faşist ve katliamcı uygulamalarını şiddetle kınıyor.

Dünya demokratik güçlerini, insan hakları örgütlerini, Birleşmiş Milletleri, İran’da sivil halka karşı rejimin gerçekleştireceği infazlara karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz.


21 Kasım 2019

HAK-PAR

BASIN BÜROSU

 


 

 

About Post Author