GÜNCEL

HAK-PAR Mersin il Örgütü Halepçe katliamını andı

2019-03-16 21:27

HAK-PAR Mersin il Örgütü 16.03.2019 tarihinde Halepçe katliamının 31.Yıl dönümü dolayısıyla bir anma düzenledi.

Parti İl binasında saat 14:00 de gerçekleşen anmada İl başkanı Mehmet Ali Keştan katılımcıları selamladı ve Halepçe katliamında yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Halepçe Katliamının 16 Mart 1988 yılında Süleymaniye’ye bağlı Halepçe kentinde Enfal adı verilen ve Kürtlere yönelik soykırım operasyonunun bir parçası olarak gerçekleştiğini söyleyerek sözlerine başlayan Keştan;

“BAAS rejiminin başı Saddam’ın emri ile kimyasal bombalar taşıyan 8 uçak ölüm kustu 5 bini aşkın insan kimyasal gazlardan zehirlenerek hayatını kaybetti. 10 binden fazla insan da yaralandı.

“Halepçe Katliamı’ Kürt halkına yönelik gerçekleşen bir dizi insanlık dışı soykırımdan biri olarak tarihe geçti.” dedi.

Katliamlar zincirinin bir parçası olan Halepçe katliamının nedenlerini, öncelikle 1.Dünya savaşı sonrası Kürt halkının aleyhine oluşan statüko da aramak gerektiğine dikkat çeken Mehmet Ali Keştan, Kürtlere yönelik bu soykırım karşısında dünyanın sessizliğe gömüldüğünü aktardı.

“Enfal ve Halepçe katliamı sırasında Katar’da toplanan İslam ülkeleri de, Birleşmiş Milletler de, Avrupa ülkeleri de olayları seyretmekle yetindiler. Dünya basını olayı görmedi. Saddam rejimi 2 Ağustos 1990 da Kuveyt’i işgal edince tüm dünya ayağı kalktı.”diyerek sözlerini sürdüren Keştan;

“Halepçe katliamı üzerinden 31 yıl geçti.

Bu vesileyle bir kez daha bu soykırımda rolü olanları lanetliyor, sessiz kalanları nefretle kınıyor, yaşamını yitirenleri rahmetle anıyorum.”dedi

İl yönetim kurulu üyesi Sevda Kokum da söz alarak Halepçe katliamının Kürtler üzerinde yarattığı etkiyi örneklerle aktardı.

Daha sonra Parti Meclisi üyesi Ramazan Şemdinoğlu Kürtçe bir konuşma yaparak günün anlam ve önemiyle ilgili düşüncelerini aktardı.

Anma etkinliği parti üye ve dostlarının da günün anlam ve önemi üzerine görüş ve düşüncelerini sunmasıyla devem etti.

HAK-PAR Mersin il BaşkanlığıAbout Post Author