GÜNCEL

HAK-PAR Mersin il Örgütü Anadil Konferansı; Anadilde eğitim evrensel bir haktır

2019-02-18 10:21

HAK-PAR Mersin il Örgütü Dünya Anadil günü dolayısıyla bir konferans düzenledi.

Yazar Ömer Özmen tarafından sunulan konferans 17 Şubat 2019 tarihinde saat 13 te İl başkanı Mehmet Ali Keştan’ın katılımcıları selamlamasıyla başladı.

Konferansta, yaşamını yitiren HAK-PAR İl disiplin Kurulu üyesi Yusuf Çevik şahsında Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin ansına saygı duruşu yapıldı.

İl binasında, Türkçe ve Kürtçe sunulan konferansta Ömer Özmen; Anadilde eğitimin evrensel bir hak olduğunu, insan hakları evrensel bildirgesi başta olmak üzere pek çok uluslar arası belgenin bu hakkın vazgeçilmezliğine dikkat çektiğini aktararak başladığı konuşmasında, Birleşmiş Milletler Eğitim, bilim ve Kültür örgütü UNESCO’nun 21 Şubat’ı uluslararası Anadil Günü adı altında uluslararası uzlaşıyı, kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla 1999 yılında takvime aldığını ifade etti ve Anadil gününe kaynaklık eden tarihsel süreci özetledi.

Özmen; Dünyada 2500 Türkiye’de ise 18 dilin kaybolmakla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek

Anadilde eğitimden mahrum bırakılan çocukların kimlik oluşumunda ve kültürlerini tanımada, eğitim öğretim süreçlerinde, psikolojik gelişimlerinde ciddi sıkıntılar yaşadıklarını anlattı.

Çok dilli eğitim önemini vurgulayan Özmen, çok dilli eğitim uygulayan başta Finlandiya, İngiltere, İsveç, İspanya olmak üzere çok sayıda ülke olduğunu aktardı.

Türkiye’de başta Kürtler olmak üzere farklı etnik grupların ana dillerini kullanmada yaşadıkları zorluklar ve hak ihlallerinden örnekler sunularak sürdürülen konferans yaklaşık iki saat sürdü.About Post Author