GÜNCEL

HAK-PAR Avrupa Dayanışma Derneği yöneticisi Adnan Sütçü’nün “yurt dışına çıkma yasağı”kalktı

2019-02-18 10:03

HAK-PAR Almanya Dayanışma Derneği yöneticisi Alman Vatandaşı Adnan Sütçü’nün “yurt dışına çıkma yasağı.”kalktı.

Konya’ya rahmetli annesinin cenazesine katılmak üzere Türkiye/Ankara’ya gelen Adnan Sütçü ,27.12.2018 tarihinde Ankara Esenboğa havaalanında gözaltına alınmıştı.

Sütçü daha sonra serbest bırakılmış ama bu kez de “ yurtdışına çıkma “ yasağı kararı İle evine dönememişti. İki aya yakın bir süredir bu yasağı devam eden Sütçü nihayet serbest kaldı. Almanya konsolosluğu ve Alman basınının da yakından ilgilendiği bu hukuksuz uygulama nihayet son buldu.

Olaya ilişkin olarak NDR (Kuzey Almanya Radyo Televizyon Kurumu) Adnan Sütçü ile ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’de bir Alman vatandaşı daha “terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı. Adnan Sütçü’nün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, ancak yurtdışına çıkmasının yasaklandığı bildiriliyor.

Türkiye”de bir Alman vatandaşı daha “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla gözaltına alındı. Süddeutsche Zeitung, Kuzey Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (NDR) ve Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu”nun (WDR) haberine göre, Münih”te yaşayan 56 yaşındaki Adnan Sütçü”ye Facebook paylaşımları yoluyla bir “terör örgütünü” destekleme suçlaması yöneltiliyor. Annesinin cenazesine katılabilmek için 27 Aralık tarihinde Ankara”ya giden Sütçü”nün, indikten kısa süre sonra gözaltına alındığı, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve yurtdışına çıkmasının yasaklandığı bildiriliyor. Alman vatandaşı Sütçü”nün yurtdışı yasağının sürüp sürmeyeceği ve kefalet karşılığı Türkiye”den ayrılıp ayrılamayacağına Pazartesi günü bir mahkemenin karar vermesi öngörülüyordu ancak kararın yeni yıla ertelendiği haber veriliyor.” diye haber konusu yaptı.

About Post Author