GÜNCEL

HAK-PAR Bursa Osmangazi merkez ilçe kongresi yapıldı

HAK-PAR Bursa Osmangazi merkez ilçe kongresi yapıldı
2018-12-26 10:41

Bursa Osmangazi merkez ilçe kongresini 22 Aralık 2018 de Bursa İl binasında yaptı.

Kongrede Divan başkanlığını Mustafa Aytaş yaparken, Maşallah Karaboğa ve Ramazan Tosun da katip olarak yer aldılar.

PM üyesi sayın Mustafa Aytaş kongrede yaptığı konuşmasında HAK-PAR ’ın kuruluş felsefesi ve parti programı konusunda bilgiler verdi.

Mustafa Aytaş “HAK-PAR toplumun en geniş kesimlerinin demokratik beklenti ve özlemlerini karşılamak, Kürt sorunun adil demokratik çözümüne katkı sağlamak amacı ile çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiyenin çoğulcu yapısına uygun düşen federal bir cumhuriyettir.

Türkiyede yıllardır süren yönetim modeli Kürtlerin ulusal demokratik sorunlarını çözemedi. Sistem değişmezse bu anlayışla bu sorun çözülemez. Bu nedenle Türkiye”de de yapılması gereken eşit, adil, demokratik bir federal sistemin gerçekleştirilmesidir. .

Türkiye Üniter yapıyı terk etmelidir. HAK-PAR üniterci ve tekçi anlayışın karşısına çoğulcu, katılımcı federal bir sistemi savunmaktadır.” Dedi.

Kongreye katılan genel başkan yardımcısı Latif Epözdemir de bir konuşma yaptı. Epözdemir konuşmasında:” Türk egemen sistemi, eski siyaset tarzını bırakmalı, yeni çağdaş ve toplumun ihtiyaçlarına yanıt verecek olan demokratik ve katılımcı çoğulcu bir siyaset anlayışı geliştirmelidir.

Tarihte il kez Türk ve Kürtlerin çıkarları birbirine yaklaşmışken, Türk egemen sistemi Kürtlere düşmanlık yapan “anti Kürt “ blokun içişnde yer alacağına her parçadaki Kürtlerle iyi ilişkiler kurup komşuları ile barış içinde bir arada yaşama yolunu tercih eder, Kürtlerin ulusal demokratik haklarına kavuşması yönünde taraf olursa hem Kürtlere, hem de kendi halkına daha hayırlı bir iş yapmış olacaktır.

Savaş kan ve gözyaşı hiçbir sorunu çözmez. Çözüm demokrasidedir.Türk egemen sistemi Kürt halkının kollektif hakları önündeki engelleri kaldırmalı eşit, adil ve demokratik bir sistemin olanaklı olması için çaba harcamalıdır. Her iki halkın yararına olan budur. Bunun adı da federasyondur.”dedi.

Kongrede daha sonra yeni yönetim kurulu seçildi.

Merkez İlçe başkanlığına: Ozan ZEREL

Yönetim Kurulu üyeliklerine:

Ramazan Tosun,
Ömer Kuş,
Serkan Aydın
Serkan Kuş, seçildiler.

Hak ve Özgürlükler Partisi
HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author