GÜNCEL

HAK-PAR Mersin ili 6.Olağan Kongresi yapıldı

2018-12-29 18:51

HAK-PAR Mersin İli6.olağan Kongresi 29.Aralık 2018 tarihinde saat 13:00 de İl binasında gerçekleştirildi.

Kongre’de Divan başkanlığın Başkanlık Kurulu Üyesi Arif Sevinç, Katip üyeliklerini ise PM üyesi Ramazan Şemdinoğlu ve İhsan Erdem yaptı,

Özgürlük ve demokrasi, mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan Kongrede faaliyet raporunu Sevda Kokum, mali raporu ise Mehmet Ali Ayhan okudu.

Kongrenin açış konuşmasını yapan İl Başkanı Mehmet Ali Keştan sözlerine;

“Mersin nüfusunun neredeyse üçte birini Kürtlerin oluşturduğu bir kent

Hak ve Özgürlükler Partisi olarak 13 ilçeye sahip Mersin’de gerekli ilçe örgütlülüğümüzü başarıyla tamamladık.

İl kongremizle de bu örgütlenme başarımızı taçlandırıyoruz. Sorumluluk alan, destek sunan herkese selam ve saygılarımı iletiyorum.” diyerek başladı.

Keştan konuşmasını şöyle sürdürdü;

“HAK-PAR, Kürt sorununun adil çözümü için federal yapılanmayı programının merkezine koyan, barışçıl, demokratik mücadeleyi esas alan bir partidir.

Yurtsever hareketin son 50 yıllık olumlu mirasının temsilcisidir.

Kürt karşıtı, demokrasi karşıtı sömürgeci zihniyetten ve şiddetten beslenen taşeron yapılanmaların karşısına yurtsever demokratik bir seçenek olarak çıkmaktadır.

HAK-PAR halkımızın meşru haklarını elde etme mücadelesinin ancak yurtsever kadroların demokratik çalışma prensipleri ile bir araya gelmesi, örgütsel birliğini tahkim etmesi ile mümkün olacağına inanmaktadır.

Küçük gruplaşmalarla, yurtsever kadroları etkisiz hale getiren temsili yapılarla, pazarlık araçlarıyla bir yere varılamayacağını, her seçim sürecinde kitleleri Kürt karşıtı partilere mecbur bırakacağını, yurtsever kadrolar arasında güvensizliği ve dejenerasyonu teşvik edeceğini düşünmektedir.

Çözüm Yurtsever kadroların doğru politik hatta birleşmekten geçmektedir.

Ancak bu şekilde halkımıza umut veren, güven duyacağı bir seçenek sunulabilir.

HAK-PAR bu seçeneğin yaratılması ve güçlendirilmesini acil bir görev olarak tespit etmekte, tüm yurtseverleri davet etmektedir.

Bu amaçla öncelikle örgütlenme, gasp edilen seçimlere parti olarak girme hakkını yeniden elde etme çabasını sürdürmektedir.

Türkiye Mart ayında yerel seçimler için sandığa giderken, HAK-PAR dahil, Kürt yurtseverleri onca parti ve inisiyatife rağmen halkımıza, oy pusulalarında bir adres göstermek yerine “bağımsız aday”ları destekleme siyasetine sıkışmaları üzerine düşünmelidirler.

Elbet , “bağımsız adayları destekleme” de bir seçenektir.

Sömürgeci ve proje yapıların günahlarına ortak olmamak, onların kuyruğuna takılarak silikleşmemek için hayırlıdır.

Ancak parti olanlar açısından üzerinde ciddiyetle durulması ve mutlaka aşılması gereken bir “zorunluluk” halidir.

HAK-PAR bir yandan 42 ilde aktif örgütler kurma çabasına devam ettirmekte diğer yandan Yüksek Seçim Kurulu nezdinde hukuk mücadelesini sürdürmektedir.

Herkes bu çabaya destek olmalıdır.

Hepinize saygılarımı sunuyorum”

Kongre’de Arif Sevinç, Ramazan Şemdinoğlu, Mehmet Sevinç, M.Ali Ayhan ve Feyzi Kaplan söz alarak görüş ve önerilerini sundular.

Seçimlere tek liste ile gidildi.

Buna göre Mehmet Ali Keştan yeniden İl başkanı seçilirken İl Yönetim Kurulu asil ve yedek üyeleri şu isimlerden oluştu;

İl Yönetim Kurulu asil Üyeler; Mehmet Sevinç, Sevda Kokum, Murat Yaka, Feyzi Kaplan, Serdar Halil Göçmen,Erdal öztürk İl

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler Yusuf Çevik, Orhan Daş, Koray Ergül.


About Post Author