GÜNCEL

ORTADOĞU’DAKİ YENİ GELİŞMELER VE KÜRD SORUNU

          

 


 

Ortadoğu’da emperyal devletlerin çıkarlarını koruma adına oynadıkları satranç oyunu, her gün yeni hamleler ve bu hamlelerin sebep olduğu gelişmelerle sürmektedir. Ortadoğu’nun yer altı kaynaklarından yararlanma, bu kaynakların nakil hatlarını güvence altına almak için, başlatılan vekalet savaşları, Ortadoğu’da yaşamı yerli halka zehir etmeye devam ediyor. Bu vekalet savaşlarının sebep olduğu insanlık dramları her gün yeni olaylarla karşımıza çıkmaktadır.

            Ortadoğu’nun en kalabalık halkı olan Kürdler de bu kaostan ziyadesiyle payını almaktadır. Kürdistan’ı bölüşen devletlerin Ortadoğu’daki yeni yapılandırma ve çözüm önerilerindeki Kürt karşıtı politikalarda yekvücut olmaları bütün Kürdistan parti ve örgütlerinin göz önüne almaları gereken önemli bir konudur. Kürd halkının bu kaostan özgürleşerek çıkabilmesi doğru, sağlıklı politikalarda birlikte taraf olabilmekten geçmektedir. Hem her parçada, hem de parçalar arası Kürd siyasi kurumlarının dayanışma ve işbirliği ulusal kazanımlar için olmazsa olmaz koşul olmuştur.

            Türkiye yeni yönetim biçimiyle, 31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimleri yapacaktır. Bilindiği gibi her seçim dönemi öncesi tırmandırılan gerilim politikası, bu seçimde de tekrar edileceğinin işaretlerini görüyoruz. Muhalif her sesin terörle ilişkilendirilmesi, sınır ötesi operasyonların başlatılması gibi.

            Yeni dönemdeki aşırı merkeziyetçi yapı, bu seçim döneminde de kutuplaşmayı körükleyen, Kürd karşıtı eylemlerle politika yapacaktır.

24 Haziran 2018 genel seçimlerinde seçime girme hakkı hukuk dışı yolarla alınan partimiz HAK-PAR, önümüzde ki yerel seçimlerde de halkımızı alternatifsiz bırakmayacaktır. Parti olarak seçimlere giremezsek, yine halkımızın sorunlarını, bu sorunlarla ilgili çözüm önerilerimizi, yerel yönetimlerin iyi hizmet üretmesinin önünde ki engelleri, merkezi yönetimin müdahalesinin kaldırılması şeklindeki çözüm önerilerimizi halkımıza anlatacağız. Yaşanabilir kent, geleceği hedefleyen, yerel sorunlara köklü çözüm üreten yönetim anlayışımızı herkesle paylaşacağız.

Eskinin devamı olan yeni yönetim modelinin, Sosyoekonomik politikaları ile Kürt karşılığı üzerine inşa edilen komşu ülkelerle ilişkilerin yarattığı krizler gün geçtikçe büyümektedir. “Devlet Bekası” terör bahanesi ile yaratılan korku atmosferi, ırkçı, milliyetçi militarist kesimlerin işine yaramaktadır. Yaratılan bu gerilim politikalarıyla sorunlar çözülemez.

Çünkü bu güne kadar bu baskı politikaları sonuç vermedi, bu politikalarla Türkiye gelişmiş çağdaş, demokratik bir ülke konumuna gelemez.

Sorunları zamanında çözmeyen, sorunların parçası haline gelen düzen partilerinden medet beklenmemelidir. HAK-PAR Kürd sorununun adil ve eşitlikçi çözümü ile demokratikleşme mücadelesini sürdürmeye ısrarla devam edecektir.

Bütün bu ağır ve kangrenleşmiş sorunları çözecek güçlü ve istikrarlı bir siyasi kurumun ne kadar zor inşa edileceğini biliyoruz.

HAK-PAR seçim hakkını elde etmek için öncelikli olarak, yasaların şart koştuğu örgütlülük düzeyini gerçekleştirmek için yoğun faaliyet göstermektedir. Bu çerçeve de Partimiz tüm Kürd yurtseverlerini, barıştan, demokrasiden, özgürlükten ve de barışçıl demokratik mücadeleden yana olan kesimleri HAK-PAR’a davet ediyoruz. 17.12.2018

Refik KARAKOÇ

Hak ve Özgürlükler Partisi

(HAK-PAR)

     Genel Başkanı

 

About Post Author