GÜNCEL

HAK-PAR Avrupa Dayanışma Derneği Kongresi başarıyla gerçekleşti

 

HAK-PAR Avrupa Dayanışma Derneği kongresini gerçekleştirdi. Kongre verimli öneri ve tartışmaların ışığında yapıldı.

Almanya’nın Kalkar kentinde 27-28 Ekim 2018 tarihinde Mala Ezdayî binasında gerçekleşen kongre şehitler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Kongrede 25 Ekim 2015 tarihinde elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden HAK-PAR’ın merhum genel başkanı Fehmi Demir için de anma yapıldı. 

Ebubekir Saydam’ın Divan Başkanlığı yaptığı, Musa Ataman ile Baran Kahraman’ın da divanında yer aldığı kongrede HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç da konuşmacı olarak hazır bulundu. Karakoç konuşmasında ülkedeki genel siyasi duruma ve HAK-PAR’ın yoğun biçimde süren örgütlenme çalışmalarına değindi. Partinin çalışmaları hakkında detaylı ve doyurucu bilgiler veren Refik Karakoç, HAK-PAR için Avrupa’daki çalışmaların ve desteğin önemine vurgu yaptı.

Kongrede HAK-PAR Avrupa Dayanışma Derneği Başkanı Fettah Timar ise yaptığı konuşmada yurt dışındaki çalışmaların sağladığı ivmeye değindi. Timar ayrıca iki gün boyunca HAK-PAR’a kapılarını açan Mala Ezdayî Kalkar yönetici ve üyelerine de teşekkür etti.

Kongreye katılan delegelerin neredeyse tamamı konuşma yaptılar, önemli önerilerde bulundular ve verimli tartışmalar sürdürdüler. Özellikle 27 Ekim Cumartesi gece yarısına kadar delegeler Partinin yurt dışı ve ülkedeki durumu hakkında değerlendirmelerde bulundular, verimli tartışmalar sürdürdüler, fikir ve önerilerini sundular. 

Bundan önceki kongrede Avrupa’nın çok sayıda ülkesinden üyelerle karma yönetim oluşturulmuştu. Bu kongrede alınan kararla merkezi yönetim Almanya’da ikamet eden üyelerden oluşturuldu ve HAK-PAR”ın örgütlü olduğu Avrupa’nın diğer ülkelerinde aynı şekilde yönetimler oluşturulması karar altına alındı. Diğer ülkelerde oluşturulacak örgütler merkezle ilişkiler geliştirecek ve irtibatını sürdürecek. HAK-PAR Dayanışma Derneklerinin her ülkede benzer şekilde oluşturulması benimsendi.

Ayrıca Kongrede HAK-PAR’ın örgütlü olduğu Avrupa ülkelerinden birer temsilcinin katılımıyla Koordinasyon Kurulu oluşturulması kararlaştırıldı. Temsilcilerin katılımıyla yılda 3 ya da ihtiyaç duyulduğu taktirde 4 kez toplanmasına karar verildi.

Kongrede Almanya Kürt Federasyonu ve Avrupa Konfederasyonu Sözcüsü Nader Doxati de konuşma yaptı. Konuşmasında Kürtlerin birlik ve beraberlik içinde hareket etmelerine değindi. Mala Ezdayî Kalkar Başkanı Osman Güden de ev sahibi olarak bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında Ezidilerin sorunlarını dile getirdi, devletsiz olmanın korunmasızlık olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca binalarının tüm yurtseverlere açık olduğunu söyledi.

İki gün süren kongrenin kapanış konuşması ise Hıdır Mak tarafından yapıldı. 
HAK-PAR Avrupa Dayanışma Derneği, Almanya’nın Kalkar kentinde delegelerin salt çoğunluğunun katılımıyla ve başarıyla gerçekleşen kongresinde yeni Genel Yönetim Kurulu’nu seçti ve yeni GYK şu kişilerden oluştu:

Hıdır Mak
Hüseyin Evin
Fettah Timar
Mehmet Ünlüdere
Adnan Sütçü
Tekin Timar
Halit Kahraman
Bekir Üçken
Halis Kaya
Faruk Etdöğer
Duran Kara
Serdar Burçak
Nevzat Taşkan 

Denetleme Kurulu’nda yer alanlar:
Musa Ataman
Metin Ayyıldız

 

Hak ve Özgürlükler Partisi – HAK-PAR 
Basın Bürosu

About Post Author