GÜNCEL

Fehmi Demir’in Yılmaz Demir Ve Mustafa Taşçı’nın bize emanet ettikleri özgürlük meşalesi hiç sönmeyecek.HAK-PAR eski genel başkanlarından Fehmir Demir mezarı başında anıldı.

HAK-PAR Merkez yöneticileri, üyeleri ve aile bireylerinin katıldığı tören 03.11.2018 tarihinde saat 12 de başladı.
KENT MEYDANINDAN Mezarlığa yürüyen HAK-PARlılar
Fehmi Demir ve Yılmaz Demir kardeşlerin mezarlarını çiçeklerle süslediler.
Genel başkan yardımcısı Latif Epözdemir Kürtçenin Kurmanci lehçesi , İbrahim Polat İse Dimilki lehçesiyle bir konuşma yaptı. Kürt halkının özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından Genel başkan Yardımcısı Arif Sevinç bir konuşma yaptı. 
Arif Sevinç şöyle dedi;
“Bu gün Yeniceoba’da iki değerli özgürlük savaşçısı Fehmi ve Yılmaz Demir kardeşlerin mezarları başında toplanarak, halkımızın haklı, meşru özgürlük mücadelesine adanan hayatlara saygımızı ifade ediyoruz.
Yılmaz Demir Özgürlük Yolu hareketinin en dinamik, fedakar, çalışkan ve yaşamını Kürt halkına adamış gencecik bir devrimcisi olarak 1984’de Diyarbakır Cezaevi’nde faşist askeri rejimin sömürgeci politikalarını ve işkencelerini protesto etmek için yaşamını feda etmişti.
Bizlere halkımızın sömürgeci boyunduruktan kurtulması için özgürlük yolunda kararlı, istikrarlı ve fedakarca yürüme sorumluluğunu emanet ederek bayraklaşmıştı. 

Fehmi Demir’in aramızdan ayrılışının 3. Yıl dönümü nedeniyle kardeşi Yılmaz Demir’i de bir kez daha saygıyla anıyoruz. 
Evet, Fehmi Demir’in aramızdan ayrılışının 3. Yıl dönümü.
Yılmaz Demir’in ağabeyi Fehmi Demir’ de, 3 yıl önce 25 Ekim 2015 tarihinde Mersin’de Parti toplantısına katılmak için Ankara’dan yola çıkmış ve Damlama mevkiinde geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirmişti.
3 yıl sonra bir kez daha, her anını şerefle yad ettiğimiz Fehmi Demir’in anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. 
Burada bulunanlar ülkemizin, metropollerin hemen her köşesine ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerine yayılan, Kürt hareketine derin izler bırakan Özgürlük Yolu hareketinin kadro ve sempatizanlarını temsilen Fehmi Demir’e Kürt halkının meşru mücadelesine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. 
Özgürlük Yolu Hareketinin en istikralı, en bilinçli ve fedakâr kadrosu olarak tüm hayatını vakfettiği Kürt halkının özgürlük mücadelesinin hedefine ulaşması için, onun bıraktığı yerden hiç aksatmadan mücadeleyi sürdüreceğimize, Yoldaşımızın emek verdiği, özenle koruduğu tüm kurumlara, asla taviz vermediği Özgürlük Yolu değerlerine sahip çıkacağımıza bir kez daha söz veriyoruz.
Fehmi Demir 200 yıldır sürdürülen özgürlük mücadelesinin meşalelerinden biriydi
Onun esin kaynağı; Ali Şêr, Şeyh Said, Cıbranlı Xalid, İhsan Nuri, Seyit Rıza, Gazi Muhammed, Mele Mustafa Barzani gibi tüm yaşamlarını halkımızın özgürlük mücadelesine adayanlardı.
Fehmi Demir bu tarihsel gelenek üzerinde şekillenen, çağdaş, demokratik yolun seçkin bir kadrosuydu
Fehmi Demir 1957 yılında, Burada, Yeniceoba da dünyaya geldi. 
Eskişehir Ticari İlimler Akademisi İktisat Fakültesini bitirdi.
Kürt hareketinin 70 yıllarda yeniden inşasında temel harçları döken Kemel BURKAY ve arkadaşlarının çıkardığı Özgürlük Yolu dergilerini okuyarak, iç Anadolu’nun her köşesine dağıtarak başladığı siyasi yürüyüşünü, savrulmadan, istikrarlı bir şekilde, fedakarca sürdürdü.
Kürdistan Sosyalist Partisi’nde genel sekreter yardımcılığı dahil hemen her kademesinde görev yaptı, onur duyulacak bir pratik sergileyerek, bilinç ve kararlılık abidesi olarak her zorluğa göğüs gerdi.
Çeşitli sivil toplum örgütlerinde, HEP-DEP, DDP, DBP, HAK-PAR gibi siyasal partilerin kuruluşunda yer aldı, üst düzey yöneticilik yaptı.
6 Kongrede kurucularından olduğu ve 13 yıl boyunca hizmet ettiği HAK-PAR’a Genel başkan seçildiğinde söz verdiği gibi Partinin örgütlülük ağını geliştirdi, seçimlere hazırladı ve 2015 Genel seçimlerinde HAK-PAR’ı bir seçenek olarak halkımıza sunma başarısını gösterdi. 
Kendisini Kürt halkının özgürlük mücadelesine vakfeden Fehmi Demir Yurt içinde ve Yurt dışında, Kürdistan’ın diğer parçalarında Kürt hareketin tanınan bir kadrosuydu
Kürt halkının özgürlük mücadelesine katkı sunacak her etkinlikte, her kurumlaşma çabasında onun emeği, katkısı var.
Ne servet biriktirmeye ne mevki, etiket peşinde koşmaya tenezzül etmedi. 
Kürt hareketi üzerine çöken sisli, karanlık atmosferde, kitleler hatta kimi yol arkadaşları vefasızca yanlışa sürüklendiğinde o bir deniz feneri gibi tehlikeleri göstermekten, doğru yolu işaret etmekten geri durmadı.
Fehmi DEMİR tüm yaşamını Kürt halkının özgürlük mücadelesine, Özgürlük Yolu hareketine adamış samimi, istikrarlı, çalışkan ve fedakâr bir arkadaşımızdı. 
Yılmaz ve Fehmi Demir’in bize emanet ettikleri özgürlük meşalesi hiç sönmeyecek. 
O meşale elden ele halkımız özgürleşinceye kadar taşınacaktır.
Saygıyla özlemle anıyoruz 
Ruhları şad olsun”
Med Reşiyan’ın Fehmi Demir hakkında yazdığı şiiri okuduktan sonra HAK-PAR’lılar karacadağ’ a geçtiler.
Karacadağ’da bulunan Mustafa Taşçı’nın Mezarını da ziyaret ederek karanfiller bırakan partililer kısa bir anam töreni düzenlediler.

Törende Genel başkan yardımcıları Latif Epözdemir, Kürtçe Necati Bayram ise Türkçe kısa birer konuşma yaptı.
Konuşmalarda Mustafa Taşçı’nın siyasi duruşu, halkımızın özgürlük mücadelesine katkıları ve kısa yaşam öyküsüne yer verildi
Mustafa Taşçı’nın Eşi de kısa bir konuşma yaptı.”Mustafa’ya bize, böyle değerli arkadaşlar,yoldaşlar bıraktığı için teşekkür ediyorum” dedi

About Post Author