GÜNCEL

Fehmi Demir bilinç, mücadele azmi ve aydınlık taşıyan bir özgürlük meşalesiydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hak Ve Özgürlükler Partisi Genel başkanlarından Fehmi Demir ölümünün 3. Yıldönümünde HAK-PAR Adana il örgütünde bir toplantıyla anıldı.

Toplantıya Genel başkan yardımcıları Arif Sevinç ve Sultan Söylemez de katıldı.

Anma, İl başkanı Süleyman Kart’ın konuşması ile başladı.

Kürt halkının özgürlük mücadelesine ömürlerini adayan ve yaşama veda edenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından Genel başkan Yardımcısı Arif Sevinç kısa bir konuşma yaptı.

Sevinç, Fehmi Demir’in kısa yaşam öyküsünü, Kürt hareketi içinde yer aldığı, katkı sunduğu başta PSK ve HAK-PAR olmak üzere legal – illegal siyasi parti, sivil toplum örgütlerini anlattıktan sonra şunları ifade etti “ 1800lü yılların başında başlayan ve aralıksız olarak devam eden özgürlük mücadelesi bir nevroz meşalesi gibi elden ele taşındı.

Bu meşaleyi 1900lerin başında Kocgiri’de Ali Şer’in, 1925 te Diyarbakır’da Şeyh Said’in, 30larda Ağrı’nın doruklarında İhsan Nuri Paşa’nın, 38 de Dersim’de Seyit Rıza’nın, 1946 da Mahabat’ta Gazi Muhammed’in ve Güney Kürdistan’da Mele Mustafa Barzani’nin ellerinde gördük.

Onlar da, onlarla yoldaş olanlar da ulusumuzun şeref abideleri olarak tarihteki onurlu yerlerini aldılar.

Onların şerefle taşıdığı bu özgürlük meşalesinin tutuşturduğu ulusal bilinç, 70li yıllarda yeniden şekillendiğinde, özgürlük meşalesinin taşıyıcılarından olan Kemal Burkay ve arkadaşları, Kuzey Kürtlerine özgürlük yolunu gösterdiler. Bu yolda ilk yürüyenlerden biri de Fehmi Demir’di.

Özgürlük Yolu’nun en istikrarlı, tutarlı, üretken ve fedakâr kadrolarının başında geliyordu.

Bilinçli, dürüst ve açık sözlüydü.

Kürt halkının özgürlük mücadelesine adadığı yaşamı onu da bilinç, mücadele azmi ve aydınlık taşıyan özgürlük meşalesine dönüştürdü.

Onunla özgürlük yolunda birlikte yürümekten, onun yoldaşı olmaktan hep gurur duydum.

Rahmetle, saygıyla, özlemle anıyorum.”

 

About Post Author