GÜNCEL

HAK-PAR Adana İl örgütü 4.Olağan Kongresi ; “Önceliğimiz HAK-PAR’ı güçlendirmek ve geleceğe hazırlamaktır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ve Özgürlükler Partisi HAK-PAR 4.Olağan Kongresi 7.10.2018 tarihinde İl binasında gerçekleşti
Kongre saat 13:00 te özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.
Kongrenin açış konuşmasını İl başkanı Süleyman Kart yaptı.

Divan Başkanlığına HAK-PAR Genel başkan yardımcısı Arif Sevinç, katip üyeliklere ise Ramazan Şemdinoğlu ve Halise Öz seçildiler.

HAK-PAR Genel başkan yardımcısı Arif Sevinç kısa bir konuşma yaparak HAK-PAR’ın kuruluş amacını ve temel politikalarını özetledi.

Sevinç konuşmasını şu sözlerle sürdürdü “ Osmanlı İmparatorluğunun bakiyesi üzerinde Türklerin, Kürtlerin ve diğer milletlerden azınlıkların bir arada yaşadığı, çok uluslu bir coğrafyada kurulan devlet, kurucu kadroların ırkçı, faşizan tercihleri ile aşırı merkeziyetçi ve tekçi bir yapı olarak şekillendirildi.
Kürtlerin varlığı da meşru hakları da reddedildi. Ağır baskı ve asimilasyon politikaları ile göçe zorlanan ve Türkleştirilmeye çalışılan Kürtler çok ağır badirelerden geçerek bu güne ulaştı. İzlenen baskı politikalarının hiç biri beklenen sonucu üretmedi. Tam tersine sorun katlanarak, uluslararası hale gelerek büyüdü.
Kürtler 30 milyona yakın nüfusuyla tüm baskı politikalarını boşa çıkarmayı başardı.
Kürtler bu gün de geçmişte uygulanagelen çağdışı zihniyetin şekillendirdiği, görece daha ince baskı politikalarıyla karşı karşıya. 
Devletin temel refleksi değişmiş değil.
Devlet Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl yollarla çözümüne yanaşmıyor. Çözümden ürküyor. Kürtlerin meşru haklarına kavuşmasının bölünmeye yol açacağını düşünüyor. 
Çok bilinçli bir şekilde Kürt meselesini “terör” parantezine alıyor, bu yolla şiddete dayalı politikalarını meşrulaştırmaya çabalıyor.
Oysa bu politikalar sadece acı ve yıkım üretmiyor, kaynakları da tüketiyor, komşu ülkelerle, dünya devletleri ile olan ilişkileri zehirliyor, militarizmi, otoriterleşme eğilimlerini besliyor, demokratikleşme çabalarını engelliyor. Darbelere de kaynaklık ediyor.
Bu kadar temel yapısal bir sorunun barışçıl demokratik çözümü mümkün mü? 
Bize göre mümkün. 
Türkiye İranlaşmadan, Suriyeleşmeden, Iraklaşmadan makul, adil, demokratik bir çözüm üretmek zorunda. 
Biz buna “Federal Çözüm” diyoruz. Dünyada pek çok gelişmiş ülke benzer sorunlarını bu yolla çözüme kavuşturmuştur.
Barış içinde bir arada yaşamanın en uygar, gerçekçi, adil yolu federal yapılanmadan geçmektedir.” 
Güncel politikalar hakkında da görüşlerini açıklayan Arif Sevinç sözlerini şöyle sürdürdü; “Kürt hareketi kendisini 4 yılda bir yapılan seçimlere göre şekillendirmemelidir. Daha büyük, ulusal bir perspektifle geleceğe yönelik kurumlaşmayı hedeflemelidir.
Önceliklerini iyi tespit etmeli, muhalefet ettiği, yanlış hatta zararlı olarak belirlediği güçlerin gündemleri peşinde sürüklenerek, her seferinde yeniden başa dönmeye neden olan patinajlardan kurtulmalıdır. 
Biz seçimleri de Parlamentoyu da önemseyen, tüm mücadele araçlarının bir arada ustaca kullanılması gerektiğine inanan bir dava partisiyiz.
Amacımız sadece birkaç kişiyi vekil yapmak değildir. O türden işlere soyunanlar, pazarlık masalarında dirsek çürütenler var. 
Bizim önceliğimiz, halkımızın özgürlük mücadelesini omuzlayacak sağlam, kararlı, istikrarlı ve barışçıl, demokratik bir seçenek olan HAK-PAR’ı güçlendirmek ve geleceğe hazırlamaktır. Seçimler buna hizmet eden birer araç olarak görülürse anlamlıdır. Bir veya birkaç kişinin parlamentoya taşınması ya da belediye başkanı olması ile sınırlandırılan, pazarlıklarla “puç” edilen bir mücadele ulusal demokratik hedeflerin ıskalanmasına yol açar ve sadece çürüme yaratır. Seçimler biter, arkasından samimi Kürt yurtsever kadrolarının temizlemek zorunda kalacağı “ulusal birlik” ambalajlarına sarılı devasa enkazlar kalır.
Önceliğimiz barışçıl mücadeleyi esas alan, arkasında hiçbir kötü miras taşımayan, ulusal –demokratik bir proje olan HAK-PAR’ı güçlendirmek, kitlelerle buluşturmak, toplumumuzun önüne gerçekten samimi ve demokratik barışçıl, güçlü bir seçenek olarak çıkarmaktır. 
Biz bunu başarırsak kitlelere öncülük yapabilir, halkımızın temel taleplerini gerçekleştirmek için yol kat edebiliriz.”

Kongrede, çalışma ve mali raporların okunması ve aklanmasının ardından yapılan seçimlerde il başkanlığına Süleyman KART yeniden seçildi. 
İl yönetim kurulu ise Deniz Koç, Cennet Sevinç, Veddat Mavlay, Gülistan Yavuz Kart, Süleyman Bay ve Süleyman Atay’dan oluştu.

 

 

 

 


 

About Post Author