GÜNCEL

“Türkiye’ye Demokrasi- Kürdistan’a Özgürlük” Sloganına beraat

“Türkiye’ye Demokrasi- Kürdistan’a Özgürlük” Sloganına beraat

“Türkiye’ye Demokrasi- Kürdistan’a Özgürlük” sloganı nedeniyle yargılanan HAK-PAR İzmir İl Başkanı Sait Demir Beraat etti.

1 Mayıs 2017 tarihinde Konak, Gündoğdu meydanında düzenlenen “1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Mitingi”ne katılmak üzere polis noktasında üst araması yapılan ve elindeki pankart nedeniyle göz altına alınan HAK-PAR İzmir İl başkanı Sait Demir ilik duruşmada beraat etti

Savcılık, “Türkiye’ye Demokrasi- Kürdistan’a Özgürlük” sloganı yazılı pankartı taşıyan Sait Demir Hakkında 08. 02. 2018 tarihinde İzmir 13.Ağır Ceza Mahkemesinde “PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak, suçundan 3713 sayılı kanunun7/2. Cümle maddesi uyarınca cezalandırılması talebiyle kamu davası” açmıştı.

Demir’in avukatlığını HAK-PAR PM üyesi Av. Ali Reşat Öztürk yaptı.

HAK-PAR İzmir İl başkanı duruşmada yaptığı savunmada suçlamaları reddetti. Türkiye’de yasal bir parti olarak faaliyetini sürdüren HAK-PAR’ın İzmir İl başkanı ve PM üyesi olduğunu ifade etti ve şunları söyledi;

“Söz Konusu döviz parti programı ve tüzüğüne uygun olarak hazırlanmıştır.

HAK-PAR Programında Türkiye’nin idari ve siyasi yapılanması için Federasyona yer veren ve sivil, demokratik siyaseti savunan bir partidir.

Parti programı ve tüzüğünde federasyona yer veren bir yasal partinin, her hangi bir etkinlikte “Türkiye’ye Demokrasi- Kürdistan’a Özgürlük” sloganını içeren döviz kullanması suça konu olmaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İddia makamı mütalaasında”…. ele geçirilen pankart üzerindeki ibarelerin Anayasanın 26 ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Sözleşmesinin 10.maddesi kapsamında düşünce özgürlüğü olarak değerlendirilmesi gerektiği, pankart içerisinde cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemleri meşru gösterecek, övecek bir ibarenin bulunmadığı anlaşılmakla sanığın 5271sayılı CMK nun 223/2-a maddesi gereğince beraatına karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur “dedi

Mahkeme ilk duruşmada Sait Demir’in Beraatına karar v erdi.

Karar tutanaklara şu şekilde yansıdı.” Sanığın üzerine atılı suçun unsurları itibariyle oluşmadığı,sanığın 1 Mayıs kutlama alanına götürdüğü pankartın suç unsuru içermediği anlaşıldığından, sanığın 5271 sayılı CMK’nun223/2.a maddesi gereğince yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle beraatına” karar verdi.

Duruşmanın ardından kısa bir açıklama yapan Sait Demir,

“Türkiye’ye Demokrasi- Kürdistan’a Özgürlük” sloganı gibi, benzer sloganların yer aldığı pankartları, dövizleri taşımaktan veya yazılarında, konuşmalarında yer vermekten dolayı pek çok Kürt siyasetçi, aktivist yargılandı. Yargılanıyor. Bu durum hem Türkiye’nin Anayasasına, hem de Türkiye’nin altına imza attığı pek çok uluslar arası anlaşmaya aykırı olsa da ne yazık ki yaygın olarak sürüyor. Bu mahkeme kararı aynı zamanda bu “aykırılığı” tescil etmiştir. Mahkemenin verdiği bu kararın     “emsal” teşkil etmesini ve yeni mağduriyetlerin önlenmesi için vesile olmasını diliyorum. Dedi.

About Post Author