HAK-PAR: Barzan Enfali”nde yaşamını yitirenleri rahmetle anıyoruz

HAK-PAR: Barzan Enfali”nde yaşamını yitirenleri rahmetle anıyoruz

1.Dünya savaşının ardından Ortadoğu, emperyalist devletlerin çıkarlarına göre yeniden şekillendi. Pek çok devlet yaratıldı. Ancak Kürtlerin hem ülkesi parçalandı, sömürgeci bölge devletleri arasında paylaşıldı hem de kaderleri bu devletlerin insafına terk edildi.

Sömürgeci rejimler ise meşru haklarını gasp ettikleri Kürt halkına karşı acımasız davrandı. İşledikleri insanlık suçları ve soy kırımlar bir birini izledi

Bunlardan biri de Irak sınırları içinde, Güney Kürdistan’da meydana geldi. Irak’ta BAAS rejimi, ismini Kur’andan alan “Enfal harekatı “ ile Kürtleri soykırıma tabi tuttu.

Güney Kürdistan’da 31 temmuz 1983 tarihinde 8 bin Barzan erkeği katledildi. Toplu mezarlara gömüldü. Bu Irak’ta Kürtlere karşı gerçekleştirilen soykırım girişimlerinin önemli bir adımıydı

“Barzan Enfali”ni diğerleri izledi.

29 Mayıs 1987″de Devrim Komuta Konseyi”nin 160 Sayılı kararnamesiyle bir kez daha başlayan, 1988 yılında ve tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleştirilen katliamlar zincirinde 7 ile 70 yaş arasında yaklaşık 200 bin Kürt, sömürgeci BAAS rejimi tarafından sorgusuz sualsiz katledildi, toplu mezarlara gömüldü.

Kimyasal bombalarla, hava bombardımanları ile dört bine yakın köyün yerle bir edildiği, esir edilen genç kızların satıldığı bu harekatı Saddam ve Hasan El-Mecid yönetti.

Irak’ta Kürtlerin meşru haklarını vermek yerine soy kırıma tabi tutan, kanlı zalim diktatörler de, Irkçı, militarist BAAS rejimi de artık yok. Her zalim rejim gibi BAAS rejimi de yıkıldı ve sorumlular hak ettikleri cezayı buldular.

Kürtler ise yaralarını sardı, bir daha soy kırım girişimlerine fırsat verememek için milli kurumlaşmalarını oluşturuyor özgür ve bağımsız devlet olma yolunda ilerliyor.

HAK-PAR olarak “Barzan Enfali” nin 35. yıl dönümü dolayısıyla yaşamını yitirenleri rahmetle anıyoruz.
01.08.2018

HAK-PAR Basın Bürosu

About Post Author

Scroll to Top