GÜNCEL

“KÜRDİSTAN HALKI SAKİN OLMALI VE BİRLİĞİNİ DAHA DA GÜÇLENDİRMELİDİR.”

BASINA VE KAMUOYUNA

“KÜRDİSTAN HALKI SAKİN OLMALI VE BİRLİĞİNİ DAHA DA GÜÇLENDİRMELİDİR.”

Son günlerde Güney Kürdistanda dikkat çekici önemli gelişmeler ve olaylar baş gösterdi. Bilindiği gibi 16 Ekim ihanetinin ardından Güney Kürdistanın kimi yöreleri Irak ve İran devletinin cirit alanı haline geldi. Ne yazık ki bu yörelerde günbegün ırkçı İran rejiminin etkisi giderek artmaktadır.

 

İran devleti Kürdistan bölgesini bölmek istiyor. Bölgenin bir kısmını kendine bağlamak istiyor. bu nedenle Süleymaniye ve kimi yerlerde ( Süleymaniye,Ranya,Çemçemal ve Halepçe) sokak eylemlerini destekleyerek onları yönetim aleyhtarı gösterilere,adeta bir isyana çevirmeye çalışıyor.

İlginçtir tam da bu dönemde Bölgesel hükümetin koalisyon ortaklığını dört yıldır sürdürmekte olan GARAN ve KOMELA hareketleri, hükümetten çekildiklerini ilan ettiler. Tam da bölgesel seçimlere üç ay gibi bir zaman kalmışken bu geri çekilme manidardır. Üç yıldan fazladır ki Kürdistanlı memurlar ve çalışanlar ile pêşmergeler Bağdat edimlerini yerine getirmediğinden ücret ve maaş alamıyor. GORAN ve KOMELA nın” ekonomik krizi” bahane göstererek hükümetten çekilmesi bölgeyi karıştırmak isteyenlerin işine yarayacaktır. Lakin Kürt karşıtı bölgesel blok zaten ekonomik ve siyasal buhranlarla bölgenin düzenini bozmak için elinden geleni yapıyor.

Hak ve Özgürlükler Partisi HAKPAR olarak kitlelerin ekonomik demokratik sorunlarını çözmek ve bu konuda kamuoyu oluşturmak için demokratik ve barışçıl tepkilerini yerinde ve haklı görmekteyiz. Ancak tepki ve eylemlerin bu sorunları yaratan merkezi hükümete karşı yapılması gerekmektedir. Maaşları üç yıldır ödemeyen Bağdat hükümetidir. Halkımızın şiddete başvurmadan demokratik ve barışçıl olmak koşulu ile Irak merkezi hükümetine ve içteki ihanetçi güçlere karşı tepki geliştirmesi gerekmektedir.

Ekonomik ve siyasal krizin baş mimari Bağdat hükümeti ve onun arkasındaki işgalci İran rejimidir. Bölgedeki istikrarsızlığı körükleyen halkı galeyana getirip isyana kışkırtan bu işgalci güçler ve işbirlikçileridir.

Hak Par, diyor ki gün birlik ve beraberlik günüdür. KKBB (Kürt Karşıtı Bölgesel Blok’ ) un heveslerini kursağında bırakma günüdür.

Eğer özgür ve bağımsız bir ülkemiz olmayacaksa malın mülkün ve servetin hiçbir değeri yoktur.

Tepkilerin yönü esas sorumlulara çevrilmeli bölgede Kürtler arası çatışmayı gerekli kılacak hareketlerden uzak durulmalıdır.

Unutmayalım ki birlik başarının anahtarıdır. Güney Kürdistan halkımızın birliğini bozmak isteyen karanlık güçleri şiddetle kınıyoruz.

En büyük dileğimiz KÜRDİSTAN HALKININ SAKİN OLMASI VE BİRLİĞİNİ DAHA DA GÜÇLENDİRMESİDİR.

Kürt Karşıtı Bölgesel Blokun oyunlarını bozalım, ülkemizin birliğine sahip çıkalım.24.12.20017

Hak ve Özgürlükler Partisi/ HAKPAR

BASIN-YAYIN BÜROSU

About Post Author