GÜNCEL

HAK-PAR Güney Kürdistan’da

HAK-PAR Güney Kürdistan’da


Hak Ve Özgürlükler Partisi HAK-PAR Kürdistan Federe Bölgesi’nin 25 Eylül’de yapacağı Bağımsızlık Referandumunu desteklemek, çeşitli görüşmeler yapmak ve HAK-PAR HEVLER Bürosu’nun açılışını gerçekleştirmek üzere, özel otolar ve kiralanan Otobüsle15 Eylül de Hevler’e hareket etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir hafta önce Cafer Stêrk, Düzgün Kaplan, Latif Epözdemir ve Hevler temsilcisi Zana Sezen gerekli ön hazırlıkları yapmak üzere Kürdistan Federe Bölgesine hareket etmişlerdi.

Genel başkan Refik Karakoç, Diyarbakır, Ağrı, Van, Mardin, Bingöl, Elazığ, Adana, Mersin, İzmir, İstanbul, Ankara, Aydın, Batman, Bitlis, Siirt gibi ilerden katılan HAK-PAR temsilcileri 15 Eylülde, saat 20:00 de Diyarbakır Otogarında toplanarak coşku dolu ve samimi bir yolculuğa başladılar.

Değerli Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü’de HAK-PARlılarla beraberdi.

Yol boyunca hemen her il ve ilçe giriş çıkışlarında atama ve kimlik kontrolünden geçerek sınıra ulaşan HAKPARlılar, Güney Kürdistan’a giriş yapabilmek için sınır kapısında 8 saat kadar bekletildiler.

Kürdistan Federe Bölgesi’ne geçtikten sonra dikkat çeken ilk şey, yolların, caddeler, evler dükkanlar, hemen hemen her yerin Alarengin ile süslenmiş olmasıydı.

Yine büyük binalar, bilboortlar referanduma destek afişleri ile süslüydü.

Yol boyunca görüşebildiğimiz her Kürdistanlıda referandum coşkusunu hissetmek mümkündü.

HAK-PAR Heyeti Hewler’e ulaşıp Hotel Dynasty’e eşyalarını teslim ettikten hemen sonra Alarengin ve HAK-PAR bayraklarıyla Kürdistan Parlamentosuna doğru yürüyüşe geçtiler.

Yol boyunca trafikte seyreden Güney Kürdistanlılar araçlarından HAKPARlıarı selamlıyor, destek sloganları atıyorlardı.

Kürdistan Parlamentosu önünde toplanan HAK-PARlılar burada bir basın açıklaması yaptılar.

Genel Başkan Refik Karakoç K24 Televizyonunun gerçekleştirdiği canlı yayında HAK-PAR’ın referandum konusundaki tutumunu Güney Kürdistan’a yaptıkları ziyaretin amacını aktardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hazırlanan binlerce bildiriyi dağıtmaya başlayan HAK-PARlılar Kürdistanlılara sandık başına gitmeleri ve referandumda “evet” demeleri çağrısında bulundular.

Uzun bir yürüyüşün ardından referandum destek konserinin yapıldığı konser alanına gelen HAK-PARlılar burada da hem kitlelerin coşkusuna ortak oldular hem de bildirilerini dağıttılar.

Uzun bir günü geride bırakan HAK-PARlılar ertesi sabah HAK-PAR Bürosunun bulunduğu İtalya City2 ye geçerek açılış hazırlıklarına yardım ettiler.

Hewler’e gece 03 de ulaşan Kemal Burkay’ın açılışa katılmak üzere büroya gelmesi, sevinci ve coşkuyu iki katına çıkardı.  

Açılış saat 14:00 te yapıldı.

Büro önünde kısa bir tören gerçekleştirildi.

Kürdistan Federe Bölgesi bürokrasisinin ve tüm siyasi çevrelerden, seçkin temsilcilerinin, sanatçı ve aydınların katıldığı açılış, tam anlamıyla görkemli geçti.

HAK-PAR’ın Güney Kürdistan’da, bağımsızlık referandumuna destek faaliyetleri sürüyor.

About Post Author