GÜNCEL

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

Sivas Katliamı;

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

Bu gün Sivas katliamının 24.yıldönümü.

 

24 yıl önce, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’inde bulunduğu 33 kişi, kışkırtılmış- gerici bir güruh tarafından tüm devlet bürokrasisinin, güvenlik güçlerinin gözleri önünde yakılarak katledildi

 

Katliam, 2 Temmuz 1993 tarihinde, Sivas’ta gerçekleşti

 

Madımak Otelini kuşatan gerici güruh saatlerce sloganlar atarak, otelde aralarında Aziz Nesin’inde bulunduğu aydınları yakmakla tehdit etmiş, TV’lerde naklen yayın yapılmasına rağmen devlet her hangi bir önleyici girişimde bulunmadan seyretmekle yetinmişti.

Nihayet harekete geçen gerici güruh oteli ateşe vermiş 33 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirmişti.

Sivas’a, Pir Sultan Abdal Derneği tarafından organize edilen şenliklere katılmak için gelen aydın ve sanatçılara yönelik bu katliamı engellemek için herhangi bir çaba içine girmeyen devlet daha sonra yapılan yargılama sürecinde de suçluları açığa çıkarıp cezalandırmak için gereğini yapmadı.

 

Bu katliamı planlayan ve gerçekleştiren karanlık güçler açığa çıkarılmadı.

 

Tam tersine yürütülen dava zaman aşımına uğratıldı.

 

Ancak kolektif vicdanlarda, insanlığın belleğinde ne bu katliamı gerçekleştirenler ne de seyirci kalanlar mahkûm olmaktan kurtulamayacaklardır.

 

Sivas Katliamı sadece insanın yaşam hakkına, özgür düşünceye, demokrasiye yönelik bir saldırı değil aynı zamanda devletin toplumumuzun önemli bir kesimini oluşturan Alevilere yönelik baskıcı, inkârcı, ötekileştirici politikalarının ulaştığı en çirkin görüntülerinden biri olarak tarihe geçmiştir.

 

Türkiye bu ve benzeri katliamları planlayan ve gerçekleştiren karanlık güçleri açığa çıkarıp cezalandırmadan, cesurca gerçeklerle yüzleşmeden iç barışını sağlayamaz, gerçek anlamda demokratikleşemez.

 

HAK-PAR olarak Sivas Katliamını planlayan, gerçekleştirenleri bir kez daha kınıyor, katliamın 24. yıl dönümünde yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz

 

2.Temmuz 2017

HAK-PAR

Basın Bürosu

About Post Author