HAK-PAR HOLLANDA KONFERANSI YAPILDI


HAK-PAR HOLLANDA KONFERANSI YAPILDI


HAK-PAR Avrupa Dayanışma Derneği tarafından organize edilen “Türkiye ve Kurdistan’daki son gelişmeler ve HAK-PAR in politikaları’ konulu konferansların sonuncusu Hollanda’nın Den Haag kentinde yapıldı.

2 Nisan 2017 tarihinde KOMKAR lokalinde yapılan konferansa Genel başkan yardımcısı Arif Sevinc’in yani sıra genel Başkan yardımcıları Abdullah Celebi, Düzgün Kaplan ve parti meclisi üyesi Sait Demir katıldı

 

Konferansın açış konuşmasını Ali KAYA yaptı.

Katılımcıları selamlayan ve Arif Sevinç i tanıtarak sözlerine başlayan KAYA, katılımcıları Kurt halkının özgürlük mücadelesinde şehit düsenler için bir dakikalık saygı durusuna davet etti.

Konferansta konuşan Hak ve Özgürlükler Partisi Genel başkan yardımcısı Arif Sevinç Kürtçe başladığı konuşmasını daha sonar Türkçe olarak sürdürdü Sevinç Şunları söyledi: 1.Dunya Savasının ardından Ortadoğu’da Kürt halkının aleyhine ve ülkemiz Kurdistan’ın parçalanmasına neden olan statüko bu gün parçalanıyor. Ülkemizin bir parçası devletleşme yolunda ilerliyor. Güney Kurdistan ’da Sayın Mesud Barzani öncülüğünde Kürt milletinin özlemlerine cevap olacak bir milli politika izleniyor ve bağımsızlık için adim adim yol alınıyor, ulusal kurumlaşmalar geliştiriliyor. Nihayet son günlerde yeniden bağımsızlık referandumu için hazırlıkların yapıldığı haberleri basına yansıyor.

Biz HAK-PAR olarak Sayın Mesud Barzani’nin izlediği devletleşmeyi, bağımsızlığı hedefleyen politikasını yürekten destekliyoruz. Kürt örgütlerinin sömürgeci bölge devletlerinin tuzaklarına karşı duyarlı olmalarını ve bu bağımsızlık yürüyüşüne destek olmalarını, en azından engel olmamalarını istiyoruz, Bu gün orta doğuda oluşan ve Kürtlerin de devletleşmesine imkân veren koşullar iyi değerlendirilmeli. 1.Dunya Savaşı sonrası kaçırılan fırsatın Kürt halkını nasıl felaketlerden felaketlere sürüklediği akıldan ırak tutulmamalıdır.’

Türkiye’nin de değişmek zorunda olduğunu, yapısal sorunlarını çözmek ve demokratikleşmek zorunda olduğunu anlatan Sevinç ”Türkiye’yi yönetenler, Kurt meselesini ve Alevi sorununu çözmeye yanaşmıyor. Toplumun değişim taleplerini, sorunların barışçıl demokratik yollarla çözüme kavuşturulması taleplerini görmemezlikten geliyor. Geleneksel inkâr ve bastırma politikasında ısrar ediyor. Sorunlarına makul adil çözümler üretemeyen devletlerin içine düştükleri kanlı yıkımdan ders almaya yanaşmıyorlar.

Biz HAK-PAR olarak Kurt sorununun ulusal bir sorun olduğunu, federal bir çözüme kavuşturulması gerektiğini savunuyoruz. Uygar, çok uluslu ülkeler sorunlarını bu şekilde çözebilmişlerdir.

HAKPAR Federal çözümü parti programının merkezine koymuş, Kürt halkının taleplerini yüreklice, eğmeden bükmeden savunan bir partidir.

Kürtler’’ Türkiye’yi de etkileyen değişim sürecinde taleplerini güçlü bir şekilde, barışçıl demokratik yollarla savunan bir partiye ihtiyacı var. Bu parti HAK-PAR’dır. HAK-PAR Kürt yurtseverlerinin birlik zeminidir.’” Dedi.

HAK-PAR Genel başkan Yardımcısı Arif Sevinç Kürt halkı bu gün parlamentoda bulunan partilerden umudu kesmiş, sorunlara çözüm olmadıklarını anlamış durumda. Yine barış söylemlerinin arkasına saklanan ve Kurdistan ’da savaşı kentlere taşıyanları da tanıdı ve artık tepkilerini daha açık ve korkusuzca dile getirmeye başladı. Kürt halkı bir arayış içinde. Samimi, barışçıl, demokratik: Kürtlerin hak ve özgürlük taleplerini yüreklice savunan milli bir hat, millî bir seçenek arıyor. Bu seçenek HAKPAR’dir.

HAKPAR’ın kuruluş surecine değinen Sevinç, kuzey Kurdistan’da son yıllarda ortaya çıkan örgütlenmeler hakkındaki görüşlerini aktardı. Bu ayrılıkların hiçbirinin makul, kabul edilebilir, fikri bir ayrılığa dayanmadığını örneklerle aktardı.

‘’Kurt halkı önemli bir süreçten geçiyor. Kürtler örgütlerine sımsıkı sarılmalı, güçlendirmelidirler.

Kimi kadroların sudan sebepler yaratarak ayrışma, küçük küçük yapılanmalar inşa ederek büyükçe ettikleri laflarla oyalanmalarını doğru bulmuyoruz. Yaklaşık kırk yılı askın deneyime sahip bu kadroların bir yandan ayrışmada ısrar etmelerini öte yandan `birlik`’ söylemini dillerinden düşürmemelerini tebessümle izliyoruz.

Ancak biz HAKPAR olarak sudan gerekçeler üreterek ayrılanlar dâhil her yurtseveri birlikte olmaya, bir kitle partisi olan HAK-PAR’da buluşmaya çağırıyoruz.

HAKPAR’ın Türkiye’de referandum konusundaki tutumunu da anlatan Arif Sevinç ‘”HAKPAR 12 Eylül Faşist darbe anayasasına hep karsı oldu. Reddetti. Yeni sivil bir anayasa yapılması talebinde bulundu. Bu yeni yapılacak anayasanın çok uluslu çok kültürlü toplumumuzun yapısına uygun bir mutabakat metni olması gerektiğini ifade etti. Kurt meselesi ve Alevi meselesi basta olmak üzere temel yapısal sorunların çözümüne olanak sunması gerektiğini vurguladı.

Sevin sözlerini söyle sürdürdü ‘’Biz 12 Eylül darbe anayasana hayır derken onun daha da kotu tek adam rejimine yol açacak bir versiyonuna nasıl evet diyebiliriz…

Biz referanduma da Kürtlerin penceresinden bakıyoruz. Bu anayasada Kürt yok, Kurdistan yok, Kürtçe yok. Kürtlerin İnkârı var. Kolektif halklarının gaspı var.

Üstelik demokratikleşme’, özgürlük alanlarını genişletme diye bir durum da yok.

Biz bu anayasayı bir mutabakat metni olarak Kabul edemeyiz. Hayır diyoruz.

Her Kürdü sandığa gitmeden önce oylayacakları anayasayı bir bütün olarak görmeye, özellikle giriş bölümünü bir kez okumaya davet ediyorum. Bu anaysan in nasıl ırkçı Kürt karşıtı olduğunu göreceklerdir.’”

Saat 14:00 de başlayan Konferans saat 18:00 e kadar soru cevap bölümüyle devam etti

About Post Author

Scroll to Top