İki yanda da sağduyulu bir tutuma gerek var

 

Son gelişmelerle ilgili olarak facebook sayfasında kısa bir açıklama yapan HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, Kürdistan’da süregelen kalekol yapımlarını eleştirdi, bölgede son günlerde uç veren bazı provokatif eylemlere işaret etti ve tarafları sağduyulu olmaya çağırdı. Burkay açıklamasında şöyle dedi:

 

Birkaç aydır silahlar susmuş ve 30 yıllık çatışmayı sona erdirmeye, Kürt sorununa barışçı bir çözüm bulmaya yönelik çabalar sürüyor. PKK’nin güçlerini sınır dışına çekmekte olduğu böyle bir zamanda Kürdistan’da kalekol yapımına hız vermenin anlamı ne?

Böyle bir aşamada yapılması gereken güven verici adımlar atmaktır, kale türü karakollar inşa etmek değil. Kürt sorunu diyalog yoluyla ve Kürt halkının meşru hakları tanınarak çözülecekse, ki başka tür bir çözüm mümkün değil, militarist tedbir ve uygulamalara artık son verilmeli.

Saddam rejimi de yıllarca Kürtlerle savaştı, dağ başlarına, kent kıyılarına nice kalekollar, kışlalar yaptı; ama bu derdine çare olmadı; sonuç ortada.

Öte yandan bu süreçte Kürt halkı taleplerini barışçı yöntemlerle dile getirmelidir. Şiddet eylemleri bu süreci sabote etmek için pusuda bekleyenlerin eline bahane verir.

Son dönemde Kürdistan’ın değişik yörelerinde uç veren provokatif eylemler ilgi çekicidir. Belli ki Gezi Parkı’nı korumaya yönelik baştaki haklı ve çevreci etkinliği saptırıp hükümeti sokakta yıkma eylemlerine dönüştürmek isteyen darbeci-Ergenekoncu güçler, Kürt mahallesini de karıştırmak için çaba içindeler. Halkımız bu konuda uyanık olmalı, tuzağa düşmemeli.

Hak ve özgürlük taleplerimizin ve buna yönelik eylemlerimizin barışçı yöntemlerle sürdürülmesinde herkese, tüm iyi niyetli aktörlere; partilere, STK’lara ve aydınlara görev düşüyor.

Her iki yanda da sağduyulu bir tutuma gerek var

Kemal Burkay

30 Haziran 2013

About Post Author

Scroll to Top