GÜNCEL

HAK-PAR ANKARA’DA AKİL İNSANLAR TOPLANTISINA KATILDI

Akil İnsanlar İç Anadolu Grubu tarafından 07.05.2013 Salı günü Ankara Dedeman Otelinde gerçekleştirilen toplantıya HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Alaeddin Aras, Parti Meclisi üyesi Salih Alpar, Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Recai Gören, Kadın Komisyonu üyesi Seda Akçan ve Gençlik Komisyonu başkanı Zınar Deli katıldı. 

Toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Alaeddin Aras konuşmasına Kürtçe başlayarak çağrılarından dolayı teşekkür etti ve konuşmasının hem Akil İnsanlar Grubu hem de salondakiler tarafından rahat anlaşılabilmesi için Türkçe devam edeceğini belirterek özetle şunları söyledi;

“HAK-PAR’ın ekseninde Kürt sorunu olmakla birlikte, Türkiye’nin önemli sorunlarından emek, alevi, çevre, kentleşme ve enerji konularında da söylemleri vardır. Bugünkü toplantı gündemine gelince, büyük konremiz dahil olmak üzere bütün toplantılarımızda silahların susturulması ve bırakılması, ayrıca silah bırakanların siyasete katılımının sağlanması gerektiğini savunduk. Ancak Kürt sorununun çözümü söz konusu olduğunda partimiz taraftır ve söyleyeceklerimiz vardır. Bizim dışımızdaki aydınların ve Kürt halkının da söyleyecekleri olacaktır.”

İkinci tur konuşmada söz alan Salih Alpar ise özetle şunları söyledi;

“İlkokulda iken Kürtçe konuştuğum için cezalandırılıp Türkçe konuşmaya zorlandım. Bu bende Türkçeye karşı antipati oluşturdu ve 30 yıldır kaldığım İsveç’te Türkçe konuşmadım. Anadil insani bir haktır ve bunun tanınması gerekir”

Toplantı sonunda Alaeddin Aras söz alarak Kürtçe konuştu ve şöyle dedi;

“Anadoluda Kürtler, Türkler, Ermeniler, Rumlar, Çerkezler, Lazlar ve diğer azınlıklar kardeşçe bir arada yaşadılar, bu günde barış içinde özgürce bir arada yaşayabilirler ve bunun adı federasyondur, talebimiz budur.”

 

08.05.2013

 

 

About Post Author