GÜNCEL

Nusaybin ve Kızıltepe’ye Ziyaret

 

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram BOZYEL başkanlığında bir heyet, Suriye’den kaçıp bölgeye sığınan Kürtlerin durumunu incelemek amacıyla Nusaybin ve Kızıltepe’yi ziyaret etti.

 

Bozyel başkanlığındaki heyet öncelikle HAK-PAR Nusaybin İlçe Teşkilatını ziyaret ederek belirli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında bölgedeki gelişmelerin en çok Kürt halkını ilgilendirdiğini kaydeden Bozyel; “Çünkü olası bir rejim değişikliği Kürtlerin önüne önemli fırsatlar çıkarabilir.” dedi.

Temennilerinin Esed rejiminin biran önce ülkeyi terk etmesi ve orada tüm etnik ve dini kesimlerden oluşan demokratik, çoğulcu bir yönetimin oluşması olduğunu kaydeden Bozyel şöyle konuştu;

“Ancak uluslararası güçler Suriye’ye gerekli ilgiyi göstermediler, duyarsız kaldılar. Bu da Esed rejiminin ömrünü uzatıyor. Suriye içerisinde ve dışında büyük bir insani durum söz konusudur. Aldığımız bilgilere göre 2 milyon insan yerini, yurdunu ve ülkesini terk etmiş durumdadır. HAK-PAR olarak Suriye’deki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Oradaki Kürt halkının özgürlük mücadelesi ve haklı taleplerini destekliyoruz. Bizim beklentimiz Suriye’deki kardeşlerimizin kendi içlerinde uyumlu bir ilişki içerisinde olmalarıdır.”

 

Yapılan incelemeler sonucunda BOZYEL başkanlığındaki heyet, bölgeye sığınmış 4.000-5.000 dolayında Kürt’ün çok zor şartlarda yaşadığını ve yardıma muhtaç olduklarını tespit eti. Heyet Nusaybin de Heseki Derneği yöneticileriyle ve Kızıltepe’de Selahaddini Eyyubi derneğini ziyaret ederek bölgedeki Kürtlerin durumuyla ilgili bilgiler aldı. Kamuoyunun bölgede yaşananlara duyarsız kalmaması gerektiğini belirten Bozyel, ‘Hak-Par olarak kamuoyunun bölgedeki sorunlara ilişkin daha duyarlı olması için çalışmalarına devam edeceklerini’ söyledi.

 

 

About Post Author