GÜNCEL

Manisa’da Kürt Konferansı

Manisa’da Kürt Konferansı

Burkay 30 araçlık bir konvoyla karşılandı


HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, Partisinin Manisa İl Örgütünün düzenlediği “Son Gelişmeler Işığında Kürt Sorunu ve Demokrasi” konulu konferansa katılmak üzere 15 Aralık günü Manisa’ya geldi.

Burkay kent girişinde partililer tarafından karşılandı ve kente 30 arabadan oluşan bir konvoyla girildi.

Öğretmenevinde düzenlenen konferansa partililer ile çeşitli sivil toplum örgütleri katıldı. HAK-PAR Manisa İl Başkanı Bedri Çınar, Kürtçe ve Türkçe olarak yaptığı kısa açılış konuşmasıyla konukları selamladı.


HAK-PAR Genel Başkanı Burkay konuşmasının başında, Kürt sorununun son 30 yılık bir çatışmadan doğan bir sorun olmadığını ve sorunun Osmanlı İmparatorluğu‘nun son dönemlerinden gelen 200 yıllık bir sorun olduğunu belirtti. Burkay, son 30 yıllık çatışma döneminde hem Kürtlerden hem de Türklerden yaklaşık 50 bin insanın hayatını kaybettiğini vurguladı. 30 yıllık çatışmanın demokratikleşmeyi engellediğini savunan Burkay, “ayrıca büyük ekonomik bedeller ödendi. Söylenene göre 400 milyar dolar bu yolda israf edilmiş. Eğer bu para savaşa değil gelişme için harcansaydı hem Kürt bölgesi, hem de Türkiye bir bütün olarak daha gelişmiş olacaktı. Eğer bir yerde savaş varsa orada insan haklarından, özgürlüklerden ve demokrasiden bahsedemezsin. Demokrasi ile barış birbirine bağlıdır” dedi.

“HER İKİ TARAF BARIŞÇIL ÇÖZÜM İÇİN ZİHİNSEL DEĞİŞİME UĞRADI”

Burkay, sözlerine şöyle devam etti: “30 yıllık çatışmadan sonra Türk devletini idare edenler bu sorunun şiddet ve baskıyla çözümlenemeyeceğinin farkına vardı. Kürt tarafı ise sorunun sadece şiddetle çözümünün mümkün olamayacağının öğrendi. Her iki taraf da barışçıl çözüm için zihinsel değişime uğradı. İlk adımlar ise 1990’lı yıllarda Süleyman Demirel ile Erdal İnönü‘nün kurduğu koalisyon hükümetinin ‘Kürt gerçeğini kabul ediyoruz’ demesiyle başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Özal silahların susması ve sorunun çözümü için girişimlerde bulundu, “federasyon bile tartışılabilir” dedi. Bu önemli, cesur bir açıklamaydı. Ne yazık ki bu süreç, Özal’ın kuşkulu ölümüyle birlikte kesintiye uğradı. Daha sonra 1999 yılında, yani 14 yıl önce, Öcalan Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirildikten sonra yeniden silahların tümden susması fırsatı ortaya çıktı.  PKK tümden silah bırakmak istedi. Fakat dönemin hükümeti buna yanaşmadı. Eğer dönemin hükümeti ve askeriye buna yanaşsaydı 14 yıl silahsız geçecek ve bugün sorunun çözümünde çok daha ileri bir noktada olacaktık. Ak Parti iktidarı döneminde Kürt sorunu tekrar gündeme geldi ve bir takım olumlu adımlar atıldı. Kürt sorunu rahat tartışılır oldu. Mesela biz şimdi bu toplantıda Kürt sorununu serbestçe konuşabiliyoruz. Hükümet TRT ŞEŞ’i açarak Kürt dilini tanıdığını gösterdi.. Üniversitelerde Kürt dili bölümleri açıldı.”

“SORUN KÜRTLERE MEŞRU HAKLARININ VERİLMEMESİ”

Burkay bu adımların olumlu, ama yeterli olmadığını belirterek şöyle dedi: “Kürt sorunu sadece PKK‘nın silah bırakmasıyla da çözüme kavuşmaz. Ben öteden beri PKK‘nın silah bırakmasını istiyorum. Kürt halkının siyasal ve barışçıl mücadelesinden yanayım. Ama Kürtlerin niye silaha sarıldığını ve dağa çıktığını biliyoruz. Sorun Kürt halkının meşru haklarının verilmemesi. Eğer Kürt halkının temel ve meşru hakları verilirse bu sorun çözülür. Bu da sadece televizyon açmakla ve sorunun serbestçe konuşulmasına izin vermekle olmaz. Bu haklar siyasal, kültürel veya ekonomik olarak bir bütündür. Bu sorunun çözümü eşitlik temelinde federal bir sistemin kurulması ile mümkün olacaktır. Kürt halkı, Araplar, Farslar, Türkler gibi Ortadoğu’nun en büyük ve kadim halklarından biridir. Federasyon bölünme değil, bir arada yaşamanın biçimidir. Bunu isteyen tek parti biziz. BDP ise demokratik özerklik istiyor; ama bize göre demokratik özerklik yetersizdir.”

“BARZANİ VE ŞİVAN PERVER’İN GELMESİ ORTAMI YUMUŞATTI”

Bir  soru üzerine Şivan Perver ve Barzani’nin Türkiye‘ye gelmesine olumlu baktığını ifade eden Burkay, konuşmasına şöyle devam etti: “Ama söz konusu buluşma neden Diyarbakır’da yapıldı gibi sorular sorulmaya başlandı. Bu her yerde olabilirdi. Tabi Diyarbakır‘da olmasının sembolik bir tarafı var. Çünkü Diyarbakır bir Kürt kenti. Bunun yanı sıra, AK Parti’nin bu buluşma ile seçim yatırımı yaptığı  ve Barzani’nin buna alet olduğu söylendi. Ben buna katılmıyorum. Barzani’nin ve Şivan Perver‘in gelmesi ortamı yumuşattı, tıkanma ile yüz yüze olan çözüm sürecine olumlu katkı yaptı. Kimsenin bundan rahatsız olması için bir neden yok.”

Burkay konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Burkay, konferanstan sonra partisinin Manisa İl Teşkilatı’nın yeni hizmet binasının açılışını yaptı. – MANİSA


Kaynak: IHA


About Post Author