GÜNCEL

Burkay: Sorunları birlikte çözebilir, barışçı ve özgür bir geleceği birlikte inşa edebiliriz

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay ve bir grup arkadaşı, Çanakkale’de düzenlenen toplantı nedeni ile 8 Aralık günü otomobille İstanbul’dan Çanakkale’ye geçtiler. Burkay ve arkadaşlarını Lapseki’de Çanakkale’deki taraftarlar ile İzmir ve Manisa’dan gelen HAK-PAR’lılar karşıladılar. Kente bir konvoy halinde girildi.

Belediye Kültür Merkezi’nden düzenlenmiş olan, “Son Gelişmeler Işığında Kürt Sorunu” konulu konferans saat 13.30’da başladı ve iki saat sürdü. Burkay, konuşmasına Çanakkale’ye ilk kez geldiğini belirterek başladı ve burada 1970’li yıllardan Kürt ve Türk dostlarını ve arkadaşlarını görmekten mutlu olduğunu söyledi. Kürt sorununun nedenlerine özetle değinen Burkay şöyle devam etti:

“Yüzyılı aşkın süre izlenen yanlış politikalardan, Kürt halkının inkârından, bası ve şiddet uygulamalarından ve ödenen nice ağır bedellerden sonra sorunun bu yöntemlerle çözülemeyeceğini her iki taraf da gördü. Bu nedenle şimdi inkâra, baskıya ve şiddete son vererek, barışçı yöntemlerle soruna çözüm arıyoruz. Bu sorunu birlikte ve karşılıklı olarak atılacak makul adımlarla çözebiliriz. Bu yılın başından beri silahların susmuş olması önemlidir. Çözüm ve barış sürecinin kesintiye uğramaması, başarıyla sonuçlanması için iki taraf da tutarlı ve kararlı olmalı. PKK silahları tümden bırakmalı, devlet ise Kürt sorununun çözümü için kapsamlı adımlar atmalı. Bunlardan biri köklü bir anayasa değişimidir.”

Burkay daha sonra, yaşanan son otuz yıllık çatışma döneminde, Kürdistan’dan batıya kitlesel göç yaşandığını, Batı illerindeki Kürt nüfusun büyüdüğünü, bunun Çanakkale’de de yaşandığını belirterek şöyle dedi:

“Bütün bunlardan sonra yapılacak şey birbirimizin varlığına saygılı olmak ve bir arada, barış içinde ve özgür insanlar olarak yaşamak için gerekeni yapmaktır. Bunun yolu Kürt halkının temel haklarını tanımak ve ülkede gerçek bir demokrasiyi gerçekleştirmektir. Bize göre Kürt sorununun eşitlikçi ve adil çözümü ve bir arada barışçı yaşam federal biçimle mümkündür. HAK-PAR olarak federasyonu savunuyoruz. Birçok demokratik ülkede benzer sorunlar böyle çözülmüştür.”

Burkay daha sonra şöyle devam etti: “Elbet ülkemizin tek sorunu Kürt sorunu değil. Alevi sorunu da bu ülkenin önemli sorunlarından. Alevi sorununun çözümü için Alevilerin meşru talepleri karşılanmalı. Yine bu ülkede her gün 3-4 işçiyi iş kazalarında kaybediyoruz. Her gün ortalama 3-4 kadın erkek şiddeti sonucu hayatını yitiriyor. Çevre sorunları, planlı kentleşme de önemli sorunlarımızdan. İşte, Kürt sorunu da dahil, tüm bu sorunları el ele vererek birlikte çözebiliriz.

Burkay konuya ilişkin görüşlerinin ardından izleyicilerin sorunlarını cevaplandırdı. Yüksekova’da, iki kişinin ölümüne yol açan son olaylarla ilgili olarak şöyle dedi:

“Bu olay da bence çözüm ve barış sürecini kesintiye uğratmaya yönelik tipik bir provokasyon. Mezarları tahrip edenler, besbelli kitleyi kışkırtıp kanlı olaylar yaratmayı amaçladılar ve amaçlarına bir dereceye kadar ulaştılar. Sürecin daha başında, onun inişli çıkışlı olacağını, içerde ve dışarıda savaş ve çatışma ortamından yarar sağlayan odaklar olduğunu, onların bu süreci sabote etmek ve yeniden çatışma ortamına dönmek için ellerinden geleni yapacaklarını söylemiştik. Herkes bu ve benzer olaylar karşısında soğukkanlı davranmalı, oyuna gelmemeli. Hükümete düşen de bu olayları bir an önce aydınlatmak ve suçluları adalete teslim etmektir.”

Burkay ve arkadaşları daha sonra onurlarına verilen yemeğe katıldılar ve İstanbul’a döndüler.

8 Aralık 2013

HAK-PAR Haber Merkezi

About Post Author