GÜNCEL

Kemal Burkay Yazdı: Mandela’nın ardından

 

Hem kendi halkının, hem tüm dünyanın sevgi ve saygı duyduğu, Güney Afrika’nın lideri Mandela 95 yaşında hayata veda etti. Ömrünü ırkçı beyaz azınlık rejimine karşı mazlum siyah halkın özgürlüğüne adadı. Tam 27 yıl bu acımasız rejimin zindanlarında yattı, taş kırdı; ama gık demedi, boyun eğmedi, amaç ve ideallerinden milim sapmadı.

 

O bir özgürlük, demokrasi ve barış savaşçısıydı. Irkçı beyaz azınlık rejiminden o kadar zulüm gördüğü halde beyazlara düşman olmadı, kin ve nefretten uzak durdu. Hem siyahlar, hem beyazlar için bir arada özgür ve barışçı bir yaşamı savundu.

Bu nedenle hem kendi halkı, hem tüm dünya ona derin bir sevgi ve saygı duydu. Sonunda siyah halkın kararlı direnişi ve uluslararası destek ırkçı rejimi değişime zorladı. Mandela’yı hapisten çıkarıp onunla görüştüler. Sistem demokratikleşti, ülke barışa ulaştı ve Mandela devlet başkanlığına seçildi.

Gerçek bir lider, onurlu bir insandı.

Bu ülkede de herkesin Güney Afrika’nın geçtiği süreçten ve Mandela’dan öğreneceği şey var. Baskı ve zulüm sorunları çözmüyor. Kin, nefret ve şiddet de. Gerçek liderlik, dışarıda ve zindanda onurlu bir tavır istiyor.

Güle güle Mandela! Kendi halkın gibi biz de seni hep saygıyla anacağız.

Kemal Burkay

HAK-PAR Genel Başkanı

6 Aralık 2013

About Post Author