GÜNCEL

HAK-PAR: Mısır’daki Darbecileri şiddetle protesto ediyoruz

Mısır’da bir darbeyle yönetime el koyan askeri rejim, düştüğü batakta halka karşı ağır suçlar işlemeye, pervasızca kan dökmeye devam ediyor.  Son olarak barışçı biçimde gösteriler yapıp Cumhurbaşkanı Mursi’nin göreve dönmesini isteyen halka karşı yapılan katliamda ölenleri sayısı yüzleri, hatta bazı haberlere göre binleri buluyor.

 

Bu, kendi halkına ters düşmüş darbeci zorbalar bakımından tam anlamıyla çılgınca bir tutumdur. Besbelli bu gözü karalık onların Mısır’da sükuneti sağlamalarına, meydan ve sokakları kontrol etmelerine yetmeyecek, tam tersine ülkeyi daha kanlı bir döngüye sürükleyecek, daha da yönetilemez hale getirecektir.

Mısır olayları bir kez daha, halkın ülke savunması için kendisine verdiği silahları kendi iktidarını oluşturmak için kullanan, kendi halkına yabancılaşmış, zorbalaşmış bir ordunun yapabileceklerinin tipik örneğidir. Geçmişte bu tip darbe örnekleri Şili’de, Arjantin’de, Yunanistan’da, Pakistan’da ve birkaç kez de Türkiye’de görüldü. Dünyamızda soğuk savaş dönemiyle birlikte artık darbeler döneminin de sona erdiğini düşündüğümüz bir zamanda, Mısır’da, hem de halk hareketiyle gelen bir değişimin ardından böylesi bir darbenin yer almış olması hem Mısır, hem de bir bütün olarak bölge halkları bakımından bir talihsizliktir.

Besbelli darbecilerin süngü gücüne dayanarak uzun süre Mısır’da tutunmaları mümkün değil. Ülkeyi kana ateşe boğup çok sürmeden rezil biçimde çekip gidecekler. Ama bu arada Mısır halkı önemli açılar çekecek ve ülke büyük kayıplara uğrayacak.

HAK-PAR olarak Mısır darbecilerini şiddetle protesto ediyor, demokrasi ve değişim için mücadele eden Mısır halkının yanında olduğumuzu belirtiyoruz.

Kemal Burkay

HAK-PAR Genel Başkanı

15 Ağustos 2013

About Post Author