GÜNCEL

HAK-PAR DİYARBAKIR İL GENÇLİĞİ 3. KÜRT ULUSAL GENÇLİK KONFERANSI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ.

Diyarbakır Hak-Par İl Gençlik Komisyonu Parti Binası’nda 3.Kürt Ulusal Gençlik Konferansı Sonrası Bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı başlangıcında Diyarbakır il Gençlik komisyonu Başkanı Erhan Özger toplantı hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra, Sözü Merkezi Gençlik Komisyonu Üyesi Ramazan Moray’a bıraktı. Moray Konuşmasında, daha önce gerçekleştirilen 1. Ve 2. Kürt ulusal gençlik konferanslarından bahsetti. Alınan kararlar hakkında bilgi verdi. Daha sonra 3. Konferans öncesi hazırlıklar ve konferans esnasında gerçekleşen çalışmalardan söz etti.

Önceki konferanslardan tecrübe edinildiğini ve bu tecrübelerin konferansa tekniksel olarak olumlu yansıdığını belirtti. Daha Sonra Konferansın Gündem maddelerini ve Sonuç bildirgesinin 26 maddesini okuyarak maddelerin kısa özetlerini ve niçin bu kararların alındığını gençlere anlattı.

Konferans bitiminden sonra aynı gün Rojavadan gelip Duhok’a yakın Domiz kampında kalan mültecilerin koşullarını ve içinde bulundukları durumu tespit etmek için bütün delegelerle kampa dayanışma ziyaretinde bulunulduğunu ve orada yaşayanların sıkıntıları ve taleplerinin neler olduğunu, her bir arkadaşımızın kampta yaşayanlarla birebir iletişim kurduğunu, bu görüş ve önerileri dosya haline getirip Kürdistan Federe Devleti Başkanı Sayın “Mesud Barzani’ye” İlettiklerini Söyleyen Moray yapılan görüşmedeki diyaloglardan kısaca söz etti.

 

28.04.2013 tarihinde Kürdistan Federe Devleti Başkanı Sayın Barzani ile görüştüklerini, gerçekleştirdikleri ziyarette her parçadan katılan siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden 2’şer kişinin bulunduğunu ve Konferans hakkında Sayın Mesud Barzani’ye bilgilendirme yaptıklarını, 3. sü yapılan Kürt ulusal gençlik konferansı sonuç bildirgesinin Sorani Ve Kurmanci Şeklinde 1’er dosya olarak kendilerine verdiklerini belirtti. Moray ayrıca Domiz kampında yaşayan mülteciler için hazırlanan raporu da Sayın Mesud Barzani’ye teslim ettiklerini ifade etti.

Sıcak ve samimi ortamda geçen görüşmede “Ulusal kazanımlarımız ve gençliğin rolü ile ulusal konferansın yapılması için gerekli koşulların oluşturulması talebi” görüşmeye damgasını vurduğunu belirtti.

 

Moray konuşmasının son bölümünde; bu tip konferansların yapılması, diğer parçalarda yaşayan kardeşlerimizle sıcak ilişkiler sağlamamızı, farklı düşünce ve yapıdaki gençlerle tanışmamıza vesile olduğunu, Kürt ve Kürdistan mücadelesinde diğer parçalarda da verilen mücadele hakkında bilgi edinmemizi kolaylaştırdığını belirterek, bakurda yaşayan gençler ve onların siyasi yapılarının temsilcileri olarak üstümüze düşen görevler olduğunu, 3. Kürt ulusal gençlik konferansında alınan kararların hayata geçmesi için gündelik ve politik mücadelemizde bunlarla ilgili çalışmalar yapmamız gerekir” dedi.

 

Birçok gencin katıldığı toplantı Yaklaşık 1 saat sürdü.

 

About Post Author