GÜNCEL

HAK-PAR‘ın Hamburg konferansına yoğun ilgi…

HAK-PAR‘ın Hamburg konferansına yoğun ilgi…

HAK-PAR Avrupa Dayanışma Derneği tarafından organize edilen ve HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç‘un konuşmacı, HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Latif Epözdemir‘in de konuk ve katılımcı olduğu konferanslar dizisinin sonuncusu Almanya‘nın Hamburg kentinde gerçekleşti. Başarıyla sonuçlanan konferansa yoğun bir ilgi ve katılım vardı.

 

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Refik Karakoç konuşmasına Kürtçenin Zazaki/Dimilkî ve Kurmanci lehçeleriyle başladı. Türkçe diliyle de özet geçti. Genel Başkanın konuşması ilgiyle dinlendi.

Konferansa Kürt şair Eskerê Boyik, KOMKAR Danimarka Başkanı Mahmut Erdem, KOMKAR Hamburg yöneticileri, HEVKAR Hamburg Başkanı M. Ali Yıldırım, Almanya Sosyal Demokrat Partisi-SPD‘de siyaset yapan Kürt asıllı siyasetçiler Aysel Özkan ile Aziz Aygün de katıldılar.

Yoğun ilgi ve katılımın gözlendiği Hamburg‘daki konferans 19 Haziran 2016 tarihinde gerçekleşti. HAK-PAR‘ın Hamburg konferansının açılış konuşmasını HAK-PAR Avrupa Dayanışma Derneği MYK üyesi Erkan Kılınç yaptı. Konuşmasında HAK-PAR‘ın Avrupa‘daki çalışmalarına ve önemine kısaca değinen Erkan Kılınç, Küdistan şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşmasını yapması için HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç ile HAK-PAR Genel Başkan Yadımıcısı Latif Epözdemir‘i kürsüye davet etti.

Konuşmasında Ortadoğu, Kürdistan ve Türkiye‘deki gelişmeleri değerlendiren Refik Karakoç, partisinin gelişmeler karşısındaki duruşunun ve çözüm önerilerinin önemine işaret etti. Türkiye‘deki mevcut iktidarın savaştan medet umduğunu, bu nedenle çözüme uzak bir noktada olduğunu dile getiren HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç, çözümün sivil ve siyasal mücadeleyl  e, barışçıl, demokratik yol ve yöntemlerle mümkün olacağını söyledi. HAK-PAR‘ın savunduğu federal çözümün sorunun eşitlik temelinde çözümü için en gerçekçi ve doğru çözüm olduğunun altını çizen Karakoç, bunu için kitleselleşmenin önemine değindi. PKK‘nin hendek savaşını da eleştiren Refik Karakoç, bu tür eylemlerin Kürtlere büyük zarar verdiğini, devletin işine yaradığını söyledi.

Konferansın ikinci bölümünde ise dinleyiciler HAK-PAR Genel Başkanı‘na sorular sordular. Konuşması dinleyiciler tarafından ilgiyle dinlenen HAK-PAR Genel Başkanı, sorulan soruları açıklayıcı bir şekilde cevapladı. Konferans başarıyla sonuçlandı.

HAK-PAR‘ın Hamburg temasları ve ziyaretleri

Bir süredir Avrupa‘da bulunan HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç ile Genel Başkan Yardımcısı Latif Epözdemir, HAK-PAR Avrupa Dayanışma Derneği yöneticileriyle birlikte çok sayıda temaslarda bulundular ve konferanslar verdiler. Hamburg’da da temaslar ve ziyaretler gerçekleşirken HAK-PAR Heyeti,16 Haziran tarihinde Hamburg Eyalet Parlamentosu’nda SPD Eyalet Parlamento Grup Sözcüsü Kazım Abacı ile bir görüşme gerçekleştirdiler. HAK-PAR Heyeti 19 Haziran tarihinde ise Hamburg Alevi Kültür Derneği‘ni de ziyaret etti ve Hamburg Alevi Kültür Derneği Başkanı Nurali Demir ve dernek yöneticileriyle bir görüşme gerçekleştirdiler. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen bu görüşmeye HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç, Genel Başkan Yardımcısı Latif Epözdemir, HAK-PAR Parti Meclisi Üyesi Zeki Çiçek, HAK-PAR Kuzey Almanya Komitesi‘nden Ahmet Sarı (Dirok) katıldı.

About Post Author