GÜNCEL

HAK-PAR ALMANYA TEMASLARI

HAK-PAR heyeti Fransa ve Hollanda ziyaretlerinin ardından çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’ya gitti. Genel Başkan Refik Karakoç ve Genel Başkan Yardımcısı Latif Epözdemir’i Hamburgta PM Üyesi Zeki Çiçek karşıladı. HAK-PAR heyeti başkent Berlin’e geçti. Berlin’de Komkar genel merkezini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Heyetin sonraki durağı Kürt federe devleti büyükelçisi Sayın Dılşad Berzaninin makamı oldu. KDP Avrupa temsilcilerinden Fewzi Esedin de hazır olduğu görüşme Türkiye ve Kürdistan’da ki gelişmelerin değerlendirilmesi ve Kürtler arası birlik konusuydu. Karşılıklı tam bir anlayış birliği ile ve sıcak dostane bir atmosferde geçen görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Ardından heyetler karşılıklı iyi dileklerle ayrıldı.
HAK-PAR heyeti daha sonra Berlin Komkarı ziyaret ederek yöneticilerden bilgi aldı. Dernek yöneticileri çalışmalar hakkında bilgiler sundular. Toplantıda hazır bulunan Ünal Yardımcı (Abdülkadir Akel) HAK-PAR yöneticilerine destek ve dayanışmasını ilettikten sonra yeni yönetime başarılar diledi.
Heyetin sonraki durağı Hamburg eyalet parlamentosuydu. Burada HAK-PAR Heyetini SPD Hamburg eyalet parlamento grubu sözcüsü Sayın Kazım Abacı karşıladı. Parlamento grubu çalışma odasında gerçekleşen resmi görüşme verimli geçti HAK-PAR Başkan’ı Karakoç partinin anlayışı ve ilkeleri hakkında bilgiler sundu. Kendisi de aslan Sarızda büyümüş Dersimli bir Kürt olan Kazım Balcı da parlamento çalışmaları hakkında bilgiler sunarak adeta bir müzeyi andıran parlamento binasını gezdirdi.

HAK-PAR heyeti tekrar Hamburga dönerek Yapılacak konferans çalışmalarını ve son hazırlıkları yerinde inceleyerek çalışmalarını sürdürdü.
Heyet daha sonra Bremen eyaletine geçti. Bremen eyaletinin tarihsel dokusu büyüleyicidir. Heyetin ilk durağı Bremen Komkar ve Komciwan oldu. Bremen Komkarda Kek Kamil Görgü ve Faruk Etdöğer heyeti ağırladı. Heyet bu arada kadim dostlar Recayi Aytaş ve Nazım Dursunla da birer görüşme yaptı. Heyet daha sonra Ramazan Adıgüzelin evini ziyaret etti ancak aile Türkiye’de olduğu için görüşülemedi.

HAK-PAR heyeti daha sonra Brtropa geçerek Avrupa HAK-PAR’ı Destekleme Derneğine gitti. Genel Başkan Fetah Timar tarafından karşılanan heyet aynı gün Yılmaz Çamlıbel’i evinde ziyaret etti.
Heyetin çalışmaları Köln Ve Hamburgta 18 ve 19 Haziranda gerçekleşecek olan konferanslarla devam edecek.

About Post Author