GÜNCEL

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Paris Konferansı

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Paris Konferansı

2016-06-13 22:54

11 Haziran 2016’da HAK-PAR Genel Başkani Refik KARAKOÇ’un konusmaci olduğu, « Türkiye ve bölgede son siyasi gelişmeler » konulu konferans başarili şekilde gerçeklesti.

HAK-PAR Genel Başkani Refik KARAKOÇ ve HAK-PAR Genel Başkan yardımcısı Abdullatif EPOZDEMIR Cumartesi günü, konferans öncesi, Paris’te Père Lachaise mezarlığında İran Kürdistan Demokrat Partisi (I KDP) yöneticilerinin, Azad Acar’in ve Yimaz Guney’in mezarlarını ziyaret edip onları saygıyla andılar.

Refik KARAKOÇ ve Abdullafif EPÖZDEMIR, 1989 ‘da Viyana’da İran rejimince katledilen I KDP Genel Sekreteri Dr Abdurahman Kasimlo, I KDP Avrupa temsilcisi Abdullah KADERI AZAR ve Dr Fadil RESUL’un , 1992 yine İran ajanlarinca Berlin’de katledilen İ-KDP Genel Sekreteri Dr. Sadik ŞEREFKENDÎ, I KDP dişilişkiler temsilcisi Fettah ABDOLI, I KDP Almanya temsilcisi Humayun Erdalan’in, 1990 bir kaza sonucu kaybetiğimiz dostumuz Azad ACAR’in ve Yilmaz GÜNEY’in mezarlarının başında saygı duruşunda bulundular, çiçek bıraktılar.

Zaman yokluğundan, HAK-PAR yöneticileri Ahmet KAYA’in mezarını ziyaret edemediler.

Daha sonra HAK-PAR yöneticileri konferansın olacağı salona gittiler.

100’ü aşkin Kürdistanli’nin katıldığı konferans oldukca verimli geçti.

Konferansa Kürt ulusal hareketinin tanınmış ismi Ziya ACAR, I KDP temsilcisi Xosro ABDULLAHÎ, PAK Fransa temsilcisi, PIK temsilcisi, ve Paris Kürt Enstitüsü kurucu üyesi ve eski genel sekreteri Şevki ÖZKAN da katıldılar.

Kürdistan şehitlerini anmayla başlayan konferans, HAK PAR Fransa temsilcisi M. Ali AKAGÜNDÜZ ‘un Partinin Fransa’daki çalismalariyla ilgili yaptığı sunumla başladı.

M. Ali AKAGÜNDÜZ, HAK-PAR Fransa komitesinin kisa sure önce oluşturulduğunu, geçen kısa dönemde önemli mesafe kattetiklerini, partiye olan ilginin artarak devam ettigini, Kürdistan bağımsızlık referandumu için Paris’te ve Almanya’da yapilan eylemlere HAK-PAR olarak aktif biçimde katıldıklarını ifade etti.

Daha sonra , HAK-PAR Genel Başkani Refik KARAKOÇ Türkiye ve bölgedeki son siyasi gelişmeleri tahlil eden bir konuşma yaptı.

Konuşmasına Türkiye’deki siyasi gelişmelerle başlayan KARAKOÇ, Türkiye’deki partilerin Turkiye’de var olan ulusal, dinsel sorunları çözecekleri yerine bu sorunları kışkırttıklarını, AKP’nin iktidarda kalmak icin savaşı körüklediğini açıkladı.

Refik KARAKOÇ Hükümetin Kürt sorununu adil bir biçimde çözme niyetinin olmadığını, AKP’nin iktidaranı sağlamlaştirmak için savaşı tercih ettiğini ifade etti.

PKK’nin hendek politikasını da eleştiren KARAKOÇ, Haziran seçimlerinde HDP’nin iyi bir başarı elde ettiğini, bu dönemde silahlı eylemlerin Kürtlere zarar verdiğini, Kürtlerin siyasi ve sivil eylemlerle haklarini talep etmeleri gerektiğini dile getirdi.
PKK’nin yanlış politkaları sonucu Kürtelerin çok büyük bir bedel ödediklerini, sivil eylemlerle hem daha az bedelle ve hem de daha çabuk haklarını elde edebileceklerini açıkladı.

HDP’nin özerklik talebini de eleştiren KARAKOÇ şöyle devam etti :

“HDP de demokratik özerklikten ne anladığını bilemiyor. Biz, kurt sorunun çozümünün eşitlik temelinde bir federasyonla mümkün olacağını söylüyoruz. Partimiz üniter yapi yerine federal bir sistem savunuyor. Federasyon hem Türkiye gerçegine hem de uluslararasi gelişmelere uygun bir çözümdür.”.

Türkiye Kürdistani’nda Kürt örgütleri arasında birlik sorunu üzerine sorulan soruya da KARAKOÇ bu açıklamalarda bulundu :

“HAK-PAR’dan ayrılan pek cok kiçi değişik partiler kurdular. Bunlar içerisinde HAK-PAR genel Başkanlığı yapalanlar da var.

Şimdi bu arkadaşlara sormak lazim, niye HAK-PAR’dan ayrıldınız ve şimdi de birlikten bahsediyorsunuz.

Biz her zaman birlikten yana olduk. Aynı siyasi amaçclara, aynı tabana sahip ayrı partilerin olması bizim için lükstür, israftir.

2015 genel seçimlerinde tüm Kürt örgütlerine ortak liste yapma öneresini götürdük. Bizzat o dönemde parti yötecisi olmadiğim halde tüm Kürt örgütlerini ziyaret ettim. Maalesef, bize bir cevap vermediler dostlarımızz.

Ben çok açık söylüyorum, bizim dişimizdaki Kürt Örgütleri kendi aralarinda birlik olurlarsa biz hiç bir şey talep etmeden gider o partiye katılırız. Bizim için önemli olan davadir.”.

Irak ve Suriye’deki durumu da değerlendiren KARAKOÇ, bölgede çok önemli gelişmelerin cereyan ettiğini, Kürtlerin oldukça uyanik olmalari gerektiğini, Irak Kurdistani’nin bagimsizlik çabalarini desteklediklerini, Suriye’de ise Kürtlerin federasyon talebinde israr etmeleri gerektiğini, Suriye’de Kürtlerin kazanımlarının Kürtler arasi birliğe bağli olduğunu, Hewler anlaşmasına saygı duyulması gerektiğini ifade etti.

Daha sonra, Refik KARAKOÇ katılımcılardan gelen soruları cevapladı.

Bugüne kadar HAK-PAR ile ilişkisi olmayan insanların konferansa katılmaları ve HAK-PAR’ın çalışmaları ile ilgili soru sormaları, HAK-PAR’a giderek artan ilginin bir göstergesidir.

About Post Author