GÜNCEL

HAK-PAR; Dokunulmazlıkların kaldırılması girişimi sorunların çözümüne hizmet etmeyecektir

HAK-PAR; Dokunulmazlıkların kaldırılması girişimi sorunların çözümüne hizmet etmeyecektir.

 

Seçimlerin hemen ardından başlayan ve giderek tırmanan şiddet politikaları, sorunların siyasetle, barışçıl ve demokratik yollarla çözümünü tıkamaya devam ediyor.

Öteden beri çatışmalardan, savaştan nemalanan kesimler ortaya çıkan her barışçıl demokratik ortamı sabote etmekte, siyasi ve demokratik kanalları çar çabuk tahrip etmektedirler.

Ne yazık ki gerek devlet içinde gerekse PKK cephesinde şiddetten, kandan beslenen kesimlerin karşılıklı provokasyonları hep oldu.


Her şiddet dalgası toplumu daha büyük acıya, yıkıma sürükledi ve sorunların çözümünü daha da ağırlaştıran sonuçlar yarattı.

PKK’nin yarattığı şiddet ve devletin savaş politikalarına paralel olarak yükseltilen ırkçı, şoven atmosfer, militarist-otoriter eğilimleri güçlendirmekte, özgürlükleri kısıtlamakta, demokratik kanalları tıkamaktadır.

Son aylarda, kimi bölge devletlerinin teşvikiyle PKK tarafından başlatılan ve “öz yönetim “adı altında sürdürülen savaş,   devletin militarist kesimlerine de yeniden sahne alma imkanı sağlamış, halk ağır savaş mekanizması arasında tam bir felaket yaşamıştır.


Bu savaş ve hamaset ortamı demokratik zemini de dinamitlemeye başlamış, birkaç ay önce toplumun ağırlıklı kesimince desteklenen “çözüm” politikalarını işlevsiz hale getirmiştir.

Yine, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Ertuğrul Kürkçü, Selma Irmak ve Sırrı Süreyya Önder hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle hazırlanan fezlekelerin Meclis başkanlığına sunulması, anti demokratik zihniyetin tehlikeli bir tırmanışa geçtiğini de göstermektedir.


HAK-PAR siyaset kanallarının en ağır şartlar altında dahi açık tutulması gerektiğini düşünmektedir.

Dokunulmazlıkların kaldırılması girişimi, geçmişte olduğu gibi bu gün de sorunların çözümüne hizmet etmeyecektir.

Şiddetin toplumumuzun gündeminden çıkması ancak siyasi kanalların daha da genişletilmesi, en ağır şartlarda bile açık kalması ile mümkün olacaktır.


Düşünceleri ve söylemleri ne olursa olsun halkın seçtiği milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması, yargılanması ve hapsedilmesi sadece şiddet politikalarını güçlendireceği unutulmamalıdır.

Biz HAK-PAR olarak bu savaş siyasetinin derhal terk edilmesini, PKK nin silahlı güçlerini şehirlerden çekmesini ve en kısa sürede silahlı mücadeleyi noktalaması çağrımızı yineliyoruz,

Yine Hükümetin son kırk yıla damgasını vuran ve sonuçsuz kalan güvenlikçi politikaları terk etmeye, demokratik kanalları genişleterek, sorunları diyalogla çözme siyasetini esas almaya çağırıyoruz

NECATİ BAYRAM

GENEL BAŞKAN VEKİLİ

 

 

 

 

 

 

About Post Author