GÜNCEL

HAK-PAR PM: Kürt halkı karanlık bir geleceğe mahküm edilemez.

Hak ve Özgürlükler Partisi, Parti Meclisi 5 Eylül 2015 tarihinde toplandı ve aşağıdaki sonuç bildirisini kamuoyu ile paylaşmayı kararlaştırdı.

Türkiye 7 Haziran seçimlerinden krizle çıktı. Ak Parti tek başına iktidar olanağını yitirdi ancak Parlamentoya giren partiler toplumun verdiği mesajın gereğini yapmak,uzlaşarak sorunları çözmek yerine kutuplaşmayı sürdürdüler.Böylece   mevcut parlamento bir koalisyon hükümeti üretemedi.

Türkiye 1 Kasım 2015 tarihinde seçimleri yenileyerek tıkanıklığı ve yönetim krizini aşmayı hedefliyor.

Yönetim krizine tırmanan şiddet olaylarının yarattığı kaos da eşlik ediyor.                                                                                                                                                                   

PKK nin silahlı güçlerini sınır dışına çektikten sonra silah bırakması hedefiyle başlatılan “çözüm süreci “ Öcalan’ın açık çağrılarına rağmen yürümedi.

 

Toplumun, silahların bırakılması ve mücadelenin siyasi alanda yürütülmesine verdiği destek, HDP nin 80 milletvekili ile parlamentoya girmesi ile sonuçlansa da umulan olmadı, “barış” beklentisi yerini çatışmalara bıraktı. PKK yeniden silahlara sarıldı.

PKK uzun bir süredir çeşitli eylem ve söylemlerle “çözüm süreci”nin bittiğini, silah bırakmayı düşünmediklerini ifade ediyordu. Nihayet İŞİD tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen Suruç katliamını gerekçe yaparak silahlı eylemleri başlattı. Hükümet savaş uçaklarıyla PKK kamplarını bombaladı.

Savaş yanlıları muradına erdi, Kürdistan savaş alanına döndü.

Bu durumun ağır faturası yine Kürt halkına kesiliyor. Ölümler anaların yüreğini dağlıyor. Kürt yurtseverliğine kaynaklık eden kentler kasabalar çatışmalar nedeniyle boşalıyor. Kürt halkı yeniden göçe zorlanıyor.

Araçları, şantiyeleri yakılan, vergilendirme, cezalandırma adıyla baskılara maruz kalan Kürt iş adamları bölgeden kaçıyor. Ticari hayat durma noktasına geliyor.

Metropollerde Kürt mahallelerinde hemen her gün gerçekleştirilen, yol kesme, Molotoflu, havai fişekli eylemler halkı canından bezdirmiş durumda. Kepenk kapatmak zorunda kalan küçük esnaf çek ve senetlerini ödeyemez duruma gelmiş, iflasa sürüklenmektedir.

Kürt siyaset alanı çoraklaştırılıyor, farklı düşünen siyasetçilere, partilere yapılan baskılar ve tehditlerle siyaset alanı tek sesli hale getirilmeye çalışılıyor. Bir avuç insan tarafından kumanda edilen silahlı güçlerin vesayeti politika üretimini kısırlaştırıyor. Yaşam silahların gölgesinde sürdürülmeye zorlanıyor.

Gelecek bu günden inşa edilir. Kürt halkı böyle ,karanlık bir geleceğe mahküm edilemez.  

Bu durum sürdürülemez.

Bu savaş anlamsız ve kirli bir savaştır, hiç kimseye yararı yoktur, hiçbir gerekçeyle meşru gösterilemez ve derhal sonlandırılmalıdır.

Devlet operasyonları durdurmalı, PKK de silahlı mücadeleye nokta koymalıdır.

Sorunlar ancak uygar, barışçıl, demokratik yollarla çözülebilir.

Siyasetin görevi yıkım, gözyaşı ve ölümler üretmek değil, sorunları siyasetle çözmektir.

HAK ve Özgürlükler partisi olarak 1 kasım 2015 seçimlerine katılıyor , halkımıza temiz, uygar, sorunları siyasetle, diyalogla çözmeyi hedefleyen barışçıl ve demokratik bir seçenek sunuyoruz.

Bu seçeneğin güçlendirilmesinin tarih bir sorumluluk olduğunu düşünüyor, barıştan demokrasiden, çok seslilikten yana olan tüm kesimleri HAK-PAR ile iş birliği yapmaya çağırıyoruz.

Hak ve Özgürlükler Partisi
HAK-PAR
Parti Meclisi

About Post Author