GÜNCEL

KAMUOYUNA

KAMUOYUNA

 

Kürdistan Bölge Başkanı Sayın Mesut Barzani yaptığı son açıklamada “partiler arkamda dursun bağımsız Kürdistan’ı hemen ilan edeyim.” Dedi.

Biz Hak-Par olarak sürekli her halk gibi kürt halkının da kendi kaderini tayin hakkı vardır dedik. Kürt halkı federal, konfederal ya da bağımsız devlet statüsünde yaşama hakkını seçebilir. Bu Kürdistan’ın her parçasında kürt halkının hakkıdır.

Kürdistan’ın özgür parçasında İŞİD’in saldırılarıları sonucu koşullar tamamen değişmiştir. Artık Irak’ta Kürtler ile Şii ve Sünni Arapların eski koşullarda bir arada yaşama olanağı kalmamıştır. Şii ağırlıklı Irak merkezi hükümetinin tutumu da federal Irak’ın artık yürümeyeceğini gösteriyor. Bu koşullarda Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan etmenin dışında bir şansı kalmamıştır.

Biz Hak ve Özgürlükler Partisi olarak sürekli Kürdistan’ın özgür parçasındaki gelişmeler de bölgesel yönetim başkanı ve hükümetine destek olduk.

Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı ve parlamentosunun bağımsızlık yönünde alacağı kararı da destekleyeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz. Bu anlayışla Sayın Barzani’in bağımsızlık yönünde atacağı adımları da destekleriz. Özgür Kürdistan’da kürt halkının tercihi bizimde tercihimizdir.22.05.2015

 

Fehmi Demir

Genel Başkan

 


About Post Author