GÜNCEL

İŞÇİ HAKLARI

 

Ülkemizde işçi hakları henüz AB standartlarından oldukça geride. İşçilerin yüzde olarak büyük oranı sendikasız. Özellikle taşeron şirketlerdeki işçilerin durumu daha da vahim. Her gün ortalama 3-4 işçi iş kazalarında hayatını kaybediyor. İşçi haklarını koruyan mekanizmalar yetersiz veya iyi işlemiyor; yeter bir denetim yok. Bunu sağlamak emekten yana bir yönetim anlayışıyla mümkündür.
HAK-PAR olarak işçi haklarının çağdaş, uygar ülkeler düzeyinde gerçekleşmesi için çalışacağız. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği için ciddi ve etkin tedbirler alacağız.
Türkiye’de 2015 yılında, dört kişilik bir aile baz alınarak tespit edilen yoksulluk sınırı 3500 tl , açlık sınırı ise 1.427 tl iken Asgari ücretin 1200 tl olarak tespit edilmesi utanç vericidir.
Türkiye’de işçilerin nerdeyse yarısı asgari ücret almaktadır. Türkiye’nin ekonomik olarak da “çağ atladığını” söyleyen Hükümetler asgari ücretten dahi vergi almaktadırlar. HAK-PAR asgari ücreti yoksulluk sınırının üstünde olması gerektiğini savunmaktadır.
HAK-PAR emekten, emekçiden yanadır.

About Post Author