GÜNCEL

NÜRNBERG’DE HALEPÇE AĞACI…

NÜRNBERG’DE HALEPÇE AĞACI…

Kemal Burkay

13 Marttan bu yana, bir aya yakın süredir yurt dışındayım. 14 Mart’ta Berlin Newrozu’na katıldım ve oradan Stokholm’a geçtim. 22 Mart’ta Londra’da, 28 Mart’ta Nürnberg’de, 29 Mart’ta da Hamburg’da idim. Bu üç şehirde KOMKAR’ın düzenlediği toplantılarda ülkemizde ve bölgemizdeki siyasal durumla, yeni gelişmelerle ilgili konuştum, dost ve arkadaşlarla sohbet ettim.

Bu toplantılarla ilgili haberler sosyal medyaya, bazı sitelere ve benim facebook sayfama yansıdı; izlemişsinizdir.

Nürnberg’de arkadaşlar bizi kent içinde bazı ilginç ve tarihi yerlere götürdüler. Geç de olsa bunlardan da söz etmek ve bazı resimleri sizlerle paylaşmak isterim.

Nürnberg tarihi bir kent ve bizim Diyarbakır surlarını andıran iyi korunmuş, restore edilmiş surları var. İlginç ve tarihi yerlerden biri, 2. Dünya Savaşı’nın bitiminde Nazi suçlularının yargılandığı ünlü Nürnberg Mahkemeleri’nin yer aldığı binalar. Bir başkası Alman Ulusal Müzesi. Ulusal Müze’nin önündeki caddeye, 30 kadar sütun yapılmış ve bunlara İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nden, temel insan hakları işlenmiş. Her sütundaki yazı ayrı bir dilden. 16 Nolu stundaki yazı Kürtçe ve evlenme, aile kurma hakkı üzerine…

 

Daha sonra Mehmet Elbistanlı, Serdar Burçak ve İbrahim Tarhan’la, Belediye’ye ait bir başka bahçede, Halepçe soykırımı anısına dikilmiş bir ağacı ve anıt taşı görüp resimledik. Aynı bahçede biraz ötede Ermeni soykırımı anısına dikilmiş bir ağaç ve anıt taş vardı.

Onun dışındaki zamanım Stokholm’da, yani İsveç’te geçti. Burada, 2011’de yurda dönerken, her ihtimale karşı yayına hazırlayıp bıraktığım anılarımın 3. ve 4. Ciltlerini bir kez daha gözden geçirdim. Bu arada kızım Hêlin’le birlikte, başka bir kentteki oğlum Baran’a uğradık. Onların da iki ay kadar önce yeni bir çocukları doğmuştu.

Böylece bir koşturmayla, siyasetle, kitap düzenlemesiyle geçen yoğun bir ayın ardından yine ülke yolundayım.

11 Nisan-Stokholm

About Post Author