GÜNCEL

HAK-PAR 2015 Seçimlerine giren tek Kürt Partisidir

HAK-PAR 2015 Seçimlerine giren tek Kürt Partisidir

“Federal Cumhuriyet İçin HAK-PAR”

 

HAK-PAR “Federal Cumhuriyet İçin HAK-PAR” şiarıyla  Kurdistan illeri başta olmak üzere, Türkiye’nin her bölgesinde, toplam 77 seçim çevresinde seçimlere giriyor.

Genel Başkan Fehmi DEMİR’in Diyarbakır’da 1.sıra milletvekili adayı oldu.

Adayların bulunduğu dosya Genel başkan yardımcıları Arif Sevinç, Hasan Şeşeoğulları, Necati Bayram ve Aziz Akçan tarafından 7 Haziran 2015 tarihinde saat 16 :00 da Yüksek seçim kuruluna teslim edildi.

Dosyaları Yüksek Seçim Kurulu yetkililerine teslim eden HAKPAR heyeti adına konuşan Arif Sevinç “HAK-PAR 2015 Seçimlerine giren tek Kürt Partisidir.”dedi.

Sevinç sözlerini şöyle sürdürdü

 

“Türkiye, kalıcı bir barış için, gelişmiş bir demokrasi için ademi merkeziyetçi bir yapılanmaya yönelmeli, Türkiye, çok dilli, çok kültürlü, çok uluslu gerçeğine uygun, çoğulcu bir niteliğe kavuşmalı; federal tarzda yeniden yapılanmalıdır.

Başta Kürtlerin çoğunlukta olduğu bölge, yani Kürdistan olmak üzere, farklılıkların gerektirdiği bölgelerde federe yapılar kurulmalıdır.

HAK-PAR federal çözümü öneren tek partidir.

Türkiye federal bir cumhuriyete dönüşmelidir. Biz HAK-PAR olarak Kürtçenin Türkçenin yanı sıra resmi dil olmasını, ilkokuldan üniversiteye kadar okullarda okutulmasını ve kamu alanında serbestçe kullanılmasını talep ediyoruz,

“Halkların kardeşliği” ancak eşitlik üzerinden mümkündür.

Biz, Kürt sorununun adil ve eşitlikçi temelde çözümünü isteyen, özgürlük ve barış isteyen yurttaşlardan oy istiyoruz.

Alevi sorununun çözümü ve gerçek bir laiklik için, çağdaş, çoğulcu, katılımcı bir demokrasi için, yeni bir siyaset tarzı için HAK-PAR adayları olarak halkımızdan oy istiyoruz.”dedi.

 

 

 

 

About Post Author