Burkay Nürnberg’de: Önemli olan doğru yolda yürümek

Burkay Nürnberg’de: Önemli olan doğru yolda yürümek

Hak ve özgürlükler Partisi (HAK-PAR) eski Genel Başkanı Kemal Burkay 28 Mart tarihinde Almanya’nın Nürnberg şehrinde Almanya Kürdistan Dernekleri Birliği KOMKAR’ın düzenlediği konferansta ülkedeki ve bölgedeki son politik gelişmelerle ilgili bir değerlendirme yaptı. Nürnberg, Münih ve öteki çevre illerden yoğun bir katılımın olduğu konferans Kürdistan şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Konferansın açılışı Komkar adına Serdar Burcak tarafından yapıldı.

Kemal Burkay dinleyicileri Kürtçe selamlayarak sözlerine başladı ve daha sonra konuşmasını Türkçe olarak sürdürdü. Burkay Kürt halkının on yıllardır yaşadığı büyük acı ve sıkıntıların günümüzde de sürdüğünü söyledi, Güney ve Güney Batı Kürdistan’da son iki yılda cereyan eden önemli olaylara özet olarak değindi. IŞİD’in önce Irak, daha sonra Suriye’de orta çıkan kanlı terör ortamında boy verdiğini ve hiçbir kural tanımayan bu vahşi güruhun Kürt halkının yanı sıra, hem diğer bölge ülkeleri, bizzat İslam dünyası, hem de tüm dünya için bir bela olduğunu anlattı.

 

Burkay daha sonra, Kuzey Kürdistan’daki politik gündemi, çözüm sürecini ve yaklaşan 7 Haziran seçimlerini değerlendirdi. Burkay “silahların susması, PKK’nin silah bırakması elbet iyi olur. Ama bu tek başına çözüm ve barış olmaz. Çözüm için Kürt halkının temel hakları tanınmalı. Oysa ne hükümetin ne de PKK’nın veya onun çizgisindeki legal örgütün, yani HEDEP’in dişe dokunur bir çözüm projesi yok” dedi. Öcalan’ın son olarak gündemi işgal eden on maddelik önerisinin Kürt sorununun çözümüne ve Kürt halkının taleplerine dair herhangi bir şey içermediğini söyledi.

Burkay, şu anda seçime giren 30 parti içinde yalnızca HAK-PAR’ın Kürt sorununun çözümü için gerçekçi bir programa sahip olduğunu, bunun federal çözüm olduğunu anlattı ve Yurt dışındaki Kürdistanlıları HAK-PAR’ı desteklemeye çağırdı. Burkay HAK-PAR’ın aynı zamanda çok yönlü bir demokratikleşmeye elverir bir programa sahip olduğunu belirtti. Seçimdeki doğru tavrın güçlünün değil, doğrunun yanında yer almak olduğunu söyledi.

Konferansın ikinci bölümünde katılımcılardan gelen soruları cevaplandıran Burkay, arada kitaplarını da imzaladı. Toplantı ilgiyle izlendi ve sıcak bir ortamda son buldu.

Dema Nu-Münih

Rênas Sütçü                                                         

About Post Author

Scroll to Top