GÜNCEL

Burkay: Kürt sorununa ve diğer sorunlara gerçekçi çözüm öneren parti HAK-PAR

Londra Toplantısı:

Burkay: Kürt sorununa ve diğer sorunlara gerçekçi çözüm öneren parti HAK-PAR

21 Mart günü Londra’ya gelen Burkay, 22 Mart Pazar günü KOMKAR’da ülkedeki son gelişmeler ve yaklaşan seçimler üzerine bir konferans verdi. Toplantıyı KOMKAR üyelerinin yanı sıra Londra ve çevresinden Kürdistanlı yurtsever insanlar ve dört parçadan değişik örgütlerin temsilcileri ilgiyle izlediler.

Burkay dinleyicilerin Newroz bayramını kutladı ve ülkedeki gelişmeleri önce Kürtçe, sonra Türkçe olarak özetledi. Güney ve Batı Kürdistan’da IŞİD’in saldırıları sonucu oluşan yeni duruma değindi. Türkiye ve Kuzey Kürdistan bakımından “çözüm süreci” denen sürece değindi ve buna ilişkin son gelişmelerle ilgili olarak şunu söyledi:

“Belli ki hükümet bununla PKK’ye silah bıraktırmaya çalışıyor. Öcalan’ın Newroz çağrısı da bu nitelikte. PKK’nin silah bıakması ve şiddetin son bulması bizim de öteden beri talebimizdir ve iyi olur. Ama buna Kürt sorununun çözümü demek mümkün değil. Çözüme ilişkin ne hükümetin ne de PKK’nin bir projesi yok. Nitekim Cumrubaşkanı Erdoğan bunu bir kez daha “Kürt sorunu yok, daha ne yapacağız, Kürtlerin nesi eksik!” diyerek dile getirdi.

 

“PKK zaten 16 yıldır Kürt halkı için bir şey istememektedir ve temel talepleri bir yana bırakmıştır. Öyle olunca silahlar ne için? Silahlar bırakılmalı ve bundan böyle Kuzey Kürdistan’da Kürt halkının özgürlük mücadelesi siyasal ve barışçı yöntemlerle sürdürülmeli. Biz bunun mümkün ve daha etkili olacağı kanısındayız. Aynı şeyi bizzat HDP kadroları içinde de düşünen çok insan var ve zaman zaman dile getiriyorlar.”

Burkay, yaklaşan 7 Haziran seçimlerine de değinerek şey dedi: “HDP’nin yanı sıra HAK-PAR da seçimlere giriyor. Bazıları ‘oylar boşa gitmesin, HEDEP barajı aşsın’ kaygısıyla oy kullanma eğiliminde. Oysa önemli olan meclise adam sokma değil, Kürt halkının temel haklarını dile getirmektir. Bunu yapan parti ise HAK-PAR’dır. HAK-PAR mevcut partiler içinde Kürt sorununun gerçekçi ve adil çözümünü, federal çözümü programına koymuş tek partidir. Ayrıca Alevi sorununun çözümü ve genel olarak demokratikleşme için ileri bir programa sahip. Diğer bir deyişle ülkenin temel sorunlarını çözecek bir programa sahip. Ülkeyi barışa ulaştıracak olan budur. Kaynakların savaşa, yıkıma gitmemesi, ülkenin ekonomik gelişmesi, halkın mutluluğu ve refahı da böylece mümkündür.

“Yapılması gereken güçlünün yanında yer almak değil, doğrunun yanında yer almaktır. Bin kişi yanlış bir yolda yürüyorsa, sen de katılıp bin birinci olma. Bununla ancak yanlışa güç verirsin. Ama doğru bir yolda iki kişi yürüyorsa sen de katıl, üçüncü ol, böylece doğruya güç ver. Doğru siyasetin güçlenmesi ve sorunlara çözüm bulunması böylece mümkün olur.”

Burkay daha sonra yurt dışındaki Kuzey Kürdistanlıları bu seçimler için HAK-PAR için çalışmaya, ona oy ve destek vermeye çağırdı.

Toplantının ikinci bölümünde Burkay dinleyicilerin sorularını cevapladı ve konferansın ardından medya ili söyleşi yaptı. Daha sonra dost ve tanıdıklarla çay içilerek sohbet edildi.

Toplantıyı izleyenler arasında Kürdistan Hükümeti Britanya Temsilcisi Celal Şiwanî, KDP temsilcisi Kemal Amedi, Goran Temsilcisi Sirvan Said, Kürdistani Partiler Komitesi’nin Sözcüsü İhsan Kadir, PDPKS Temsilcisi Mihemmed Said, PYKS temsilcisi İbrahim Mıstefa, Liberal Parti’nin Totenham Milletvekili adayı Yavuz Özen de vardılar.

22 Mart Londra

About Post Author