PAK’a yapılan ihtar, Türk demokrasisinin röntgeninin bozuk çıktığını göstermektedir

HAK-PAR;

“PAK’a yapılan ihtar, Türk demokrasisinin röntgeninin bozuk çıktığını göstermektedir.”

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından PAK (Partîya Azadîya Kurdistan)’a verilen ihtar, Türkiye’de demokratikleşmenin, “ileri demokrasi” hamlelerinin Fırat’ın ötesine ulaşmadığını bir kez daha göstermiştir.

 

PAK’a ihtar , Partinin adının Kürtçe olması, programında yer alan ’Kürt ulusunun kendi kaderini tayin hakkı” “federe”, “konfederal”, “bağımsız devlet” ve “Kürd dili” gibi ifadeler, görüş, öneri ve taleplerin , devletin çokça tartışılan “ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, diline” ve diğer niteliklerine aykırı bulunması nedeniyle verilmiş ve 30 gün içinde düzeltilmesi talep edilmiştir.

Bu tutum, hem realiteye, hem de en temel insan hakkı olan “düşünce ve örgütlenme özgürlüğü” ne ters bir tutumdur.

 

 

Çok uluslu bir coğrafyada zorla tek millet yaratma projesi neredeyse 100 yıl ısrarla sürdürülse de başarıya ulaşmadı.

 

Kürtlerin ve ülkesi Kürdistan’ın inkarı üzerine kurulu bu proje Türke de, Kürde de diğer farklı etnik gruplara da acıdan başka bir şey sunmadı.

 

Kürtlerin varlığının söylemde de olsa tanındığı, Kürt sorununun çözümüne yönelik tartışmaların yapıldığı bu günlerde PAK’a yapılan ihtar, Türk demokrasisinin röntgeninin bozuk çıktığını göstermektedir. Kürt kavramı ancak sözde kabul edilmekte, resmi alan, legal alan Kürde kapalı tutulmakta, Kürtlerin ülkesi Kürdistan’a ise hiç tahammül edilmemektedir.

Türkiye bu hastalıktan bir an önce kurtulmalıdır.

 

Türkiye Cumhuriyeti, altına imza attığı onca uluslararası antlaşmaya, AB belgelerine rağmen “Kürt”, “Kürdistan” sözcükleri söz konusu olduğunda “hukuk “sisteminin devreleri bozulmakta, “tek millet” refleksi başa sarmaktadır.

 

Biz HAK-PAR olarak, Türk Devletinin, Anayasa başta olmak üzere, partiler yasası ve diğer yasal mevzuattaki Kürt/Kürdistan karşıtı söylem ve tutumlardan arınmadan gerçek anlamda demokratikleşmesinin mümkün olmayacağını düşünüyoruz.

 

Düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün en temel insan haklarından olduğunun bir kez daha altını çiziyor ve PAK (Partîya Azadîya Kurdistan) ile dayanışma içinde olacağımızı ifade ediyoruz. 12 Mart 2015

 

 

Arif Sevinç

HAK-PAR

Genel Başkan Yardımcısı

About Post Author

Scroll to Top