Yılmaz Demir Aramızdan Ayrılışının 31. Yılında Anıldı

 

19 Ocak 1984 yılında Diyarbakır 5. Nolu cezavinde yaşamını yitiren Yılmaz Demir aramızdan ayrılışının 31. yılında Cihanbeyli ilçesinin Yeniceoba kasabasındaki kabri başında anıldı.

 Hak ve Özgürlükler Partisi Konya ve ankara il Başkanlıklarınca hazırlanan anma ya ; Yılmaz Demir’in ağabeyi ve Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Fehmi Demir, Genel Başkan Yardımcısı  Mstafa Taşçı, Konya İl Başkanı Osman Sarıtaş, Ankara İl Başkanı Fazlı Taşkan , partililer ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Anma programı  Yılmaz DEMİR ’in kabri başına çelenklerin konmasıyla başlayıp, Kürdistan davası yolunda hayatlarını feda eden başta Yılmaz DEMİR yoldaş ve diğer tüm devrimciler için saygı duruşunda bulunularak devam etti. Ardından Yılmaz yoldaşın cezaevindeki yaşadığı şanlı direniş ve o günkü devletin uyguladığı sistematik işkenceyi konu alan  konuşmalar yapıldı. Ayrıca Yılmaz  yoldaşın yakını, dostu ve yoldaşı olan Mustafa KIZILKAYA tarafından onun anısına yazdığı Kürtçe şiiri okudu.

 

12 Eylül faşist cuntasının Diyarbakır cezaevinde Kürt yurtsever ve devrimcilerine yönelik uyguladığı insanlık dışı işkenceler ve top yekûn imha  uygulamaları direniş karşısında sonuç bulamadı. Kürt yurtseverleri kahramanca bir direniş göstererek bu uğurda hayatlarını feda etmişlerdir. Yılmaz DEMİR yoldaş bu ateşi yakan devrimcilerdendir. Ruhu şad olsun. Devrimciler ölmez halkın gönlünde yaşamaya hep devam ederler, bu yüzden ölümsüzdürler.   Onlar Kürdistan tarihinin devrimci kahramanları olarak yerlerini çoktan aldılar. 

About Post Author

Scroll to Top