GÜNCEL

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Başkanlık Kurulu yeni yılın ilk toplantısını Ankara’da yaptı

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Başkanlık Kurulu  yeni yılın ilk toplantısını 4 Ocak 2015 günü Ankara’da yaptı. Başkanlık kurulu bölge ve ülke gündemini değerlendirerek aşağıdaki açıklamayı kamuoyu ile paylaşmayı uygun gördü.

 

Başta Birleşmiş Milletler Örgütü olmak üzere, etkili uluslar arası güçler, ne Rusya ve İran gibi devletlere sırtını dayayarak kentleri varil bombalarıyla vuran Esed rejimini iktidardan uzaklaştırabiliyor ne de bu kanlı bataklıktan üreyen başta İŞİD olmak üzere katliam ve cinayet şebekelerini engelleyebiliyor.

 

Bu sorunların bir an önce adil bir çözüme kavuşturulması için uluslararası kamuoyunu harekete geçmeye çağırıyoruz.

 

İŞİD terör örgütünün Güney ve Batı Kürdistan  kentlerine yönelik saldırıları ve katliamlarının yarattığı acı sahneler belleklerdeki tazeliğini korurken, Peşmerge güçlerinden gelen zafer haberleri hepimizi sevindirmiştir.

 

 

Başta Şengal ve Kobani olmak üzere  işgal altındaki Kürdistan topraklarının her gün köy köy,mahalle mahalle bir yenisinin kurtarılması, Kürt halkını gururlandırmaktadır.

Keza sayın Mesut Barzani’nin güney Kürdistan peşmerge güçlerinin siyasetten arındırılarak birleştirilmesi ve ulusal ordulaşma konusundaki çabaları tarafımızdan takdirle karşılanmakta ve sevincimizi artırmaktadır.

 

Yine kimi örgütlerin, Güney Kürdistan Peşmerge güçlerinin Şengal bölgesinin kurtarılması zaferlerine sembolik güçlerle katılarak ortak olma çabaları da tarafımızdan olumlu bir adım olarak görülmüştür.

 

Ancak  ardından malum bir kesimin bölgenin Güney Kürdistan’a dahil edilmemesi, ayrı bir “kanton olması”  yönündeki propagandaları  partimiz tarafından esefle karşılanmıştır.

 

Biz Kürt halkı arasında gerilime yol açacak olan bu tür olumsuz açıklamaların Kürt ulusal çıkarlarına ciddi zararlar vereceği inancını taşımaktayız.

 

Aynı şekilde Başkanlık Kurulumuz, son dönemlerde özellikle Kuzey Kürdistanın “sınır” yerleşim birimleri olan Doğubeyazıt, Yüksekova, Hakkari, Şırnak, Silopi ve Cizre yörelerinde zaman zaman kimi provakatif eylemlerin  yapılmasını manidar bulmaktadır.

 

Hatırlanacağı gibi kısa bir süre önce Cizre de PKK mensubu oldukları ileri sürülen kimi silahlı güçler ile HÜDAPAR’lı kesimler arasında silahlı bir çatışma çıkmış, çatışma güvenlik güçlerinin müdahale etmemesi sonucunda saatlerce sürmüş ve sonuçta ikisi PKK li biri HÜDAPAR üyesi bir kişinin yaşlı babası olmak üzere üç insanımız yaşamını yitirmiştir.

 

Partimiz yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, ailelerine baş sağlığı diler. Bü tür olayların barış ve silahsızlanmaya daha da önemlisi Kürt halkının mücadelesine ve özgürleşmesine büyük zarar verdiğine inanmaktadır. Tarafların aralarındaki sorunlarının çözümü konusunda barışçıl yöntemler ve diyalog yolunu tercih etmeleri, bundan böyle her ne sebeble olursa olsun kardeş kanı dökmemeleri gerektiğini kendilerine hatırlatır.

 

Öte yandan Türkiye’de de ciddi temel sorunlar çözüm beklemektedir. Başta Kürt sorunu  olmak üzere Alevi sorunu gibi temel konularda söylenen onca söze rağmen henüz kayda değer bir gelişme sağlanmış değildir.

 

Her ne kadar hükümet yetkilileri çözüm sürecine  PKK ve HDP’nin dışında kalan ve  aralarında Partimizin de adının anıldığı diğer bazı Kürt kesimlerin de sürece dahil edilerek süreci sonlandırmak istediklerini dile getirdilerse de hala bu yönde atılmış somut bir adım bulunmamaktadır.

 

Ayrıca partimiz başbakan yardımcısı sayın Bülent Arınc’ın  yakın zamanda Partimize yapmış olduğu ziyareti olumlu bir adım olarak değerlendirmiştir. Partimiz,bu türden diyalog ve görüşmelerin sorunların çözümü konusunda son derece önemli    olduğuna inanmaktadır.

 

Ne var ki  mevcut hükümet kendisinden önceki çok ağır seyreden yasakçı, baskıcı, katliamcı süreci hatırlatıyor, konunun tartışılıyor olmasını ve atılan kimi olumlu adımları işaret ediyor ancak yıllardır adil -kalıcı bir çözüm için cesur adımlar atmak yerine   patinajını sürdürüyor, sorunun etrafında dönüp duruyor. Kürt sorununu  PKK’ye ve onun  silah bırakmasına indirgeyip    “çözüm sürecine”  herkesin destek vermesini talep ediyor.

 

Elbette PKK’nin silah bırakmasını destekliyoruz. Bunu her kes için hayırlı buluyoruz. Bu süreçte muhatabın PKK olduğuna kuşku yok.

 

Fakat Kürt sorunu PKK den ve onun silah bırakıp bırakmamasından ibaret değildir.Kürt sorunu devletin üniter ve tekçi yapısından kaynaklanan bir sorundur.  Kürtlerin kendi kaderini belirleme sorunudur.

 

Kürt sorunu ulusal bir sorundur ve çözümü de bu çerçevede olmalıdır.

 

Kürt sorunun eşitlik temelinde adil demokratik çözümünde tarafız ve bunun ancak  federasyonla mümkün olduğunu söylüyoruz

 

Devletin Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerini rehin alarak  PKK’nin  silah bırakmasına ipotek etmesi   çözümsüzlükte ısrarın bir göstergesidir.

 

Yeni bir seçim sürecine giren Türkiye’de eskiye benzer bir kutuplaşmanın olacağı anlaşılmaktadır.Bu kutuplaşmanın gerilim ve şiddete dönüşmemesini temenni ederiz.

 

İç iktidar mücadeleleri için şimdiden seçim sürecini sabote etmek, ortamı terörize etmek, bu yollarla hedeflerine ulaşmak isteyen provakitif ve uğursuz  güçlerin oyunlarını boşa çıkaracak  tutumlar içinde olmak her sorumluluk sahibi kesimin görevi olmalıdır. Bu arada Partimiz önümüzdeki genel seçimlerde Türkiyenin 81 ilinde seçime gireceğini ve bu konuda  daha şimdiden tüm örgütlerimizle, tüm taraftar ve sempatizanlarımızla seçim çalışmalarımıza başlama startı verdiğimizi ,bu vesile ile Kürt halkının ve emekçilerin, ezilen tüm toplum kesimlerinin yurtsever demokrat ve barışsever insanların oylarına talip olduğumuzu belirtmek isteriz.

 

Türkiye’de yaşanılan değişim süreçlerinin kesintisiz devam etmesini ve bu süreçlerin huzur ve güven içinde sorunların, çözümüne yönelik projelerin tartışıldığı süreçler olmasını diliyoruz.

 

Özellikle Kürtlerin bu tür fırsatları iyi değerlendirmeleri, kendi çözüm önerilerini kitlelere taşımada önemli bir zemin olarak görmeleri gerekir.

 

Biz HAK-PAR olarak öncelikle sömürgeci tuzakları deşifre edecek, Kürt/ Kürdistan sorununun  eşitlikçi  ve adil çözümü başta olmak üzere Alevi sorununun çözümü, gerçek anlamda ve tüm yönleriyle  bir demokratik inşayı  gündemleştireceğiz…

 

Tüm Yurtsever kamuoyunu desteğe, dayanışmaya, elele vermeye çağırıyoruz. 5.01.2015

                                                                                            

HAK-PAR BAŞKANLIK KURULU

About Post Author