GÜNCEL

Yeni yılınız kutlu olsun!

Değerli halkımız ,

Bir yılın daha sonuna geldik. Yeni umut ve beklentilerle yeni bir yıla adım atıyoruz.

2014 yılı büyük bir yoğunluk içinde geçti. 2013 yılında başlayan  PKK’nin silah bırakmasını amaçlayan “ Çözüm ve Barış Süreci” yarattığı beklentilerle kaldı. Bugüne kadar bir sonuca ulaşmadı. Bizler diyalog sürecine önem verdik. Kürt halkına bir yararı olmayan şiddetin son bulmasını istedik. Umarız 2015 yılında beklentilerin ötesine geçilir ve silahlar ebediyen gömülür. Kürt sorununun barışçı ve demokratik çözümünün yolu açılır. Kürt halkının gasp edilen hakları iade edilir.

Parlamentoda yer alan partiler 2014’te yeni ve demokratik bir anayasa için topluma söz verdiler. Ancak, bugüne kadar yeni bir anayasa yapma konusunda bizleri sadece oyaladılar. Halkımızın beklentisini karşılamadılar.

2014 yılı bölgemizde de çatışmalarla geçti. Suriye’de iç savaş tüm şiddetiyle sürdü. Milyonlarca insan yerinden yurdundan göç etmek zorunda kaldı. On binlerce insan yaşamını yitirdi.Suriye’de kanlı iç savaş devam ediyor.

Suriye’nin yaşadığı iç savaşın  yarattığı kaostan doğup gelişen çağdışı İŞİD terör örgütü bölge halkları için yeni bir tehlike unsuru  haline geldi.

Çağdışı İŞİD terör örgütünün Güney Kürdistan’ın Şengal bölgesinde Êzidi Kürtlerine karşı insanlık dışı bir saldırı başlatması ile bölgemiz yeni bir döneme girdi. İŞİD Kürt halkına karşı bir katliama girişti. Kürdistan Bölgesel Yönetiminin öncülüğünde batılı devletlerin desteği ile İŞİD’e karşı başlatılan askeri hareketin sağladığı başarı tüm dünya için yeni bir umudun başlangıcı oldu. İŞİD’in Kobani’ye yönelik yaptığı saldırılara karşı dünya da takınılan ortak tutum Suriye’de de yeni bir sürece girilmesine yol açtı.

Kobani’ye  Peşmergenin geçmesi  Kürt halkı açısından  yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Değerli halkımız!

2015 yılına bu sorunlarla giriyoruz. Yeni yılda sorunların çözümü yolunda ilerlemenin sağlanması diliyorum.

Barış,demokrasi ve eşitlik dileği ile yeni yılınızın kutlu olmasını diliyorum. 30.12.2014

Fehmi DEMİR

Hak ve Özgürlükler Partisi

Genel Başkanı

About Post Author