GÜNCEL

EĞİTİM ŞURASI AYIPLARLA TOPLANDI

EĞİTİM ŞURASI AYIPLARLA TOPLANDI

Son dönem  eğitim şurası bilinen mevcut”  ayıpları” ile Antalya’da toplandı. Çok kültürlü ve çok dili bir ülke olmasına karşın, Türkiye’de hala  eğitim milli ve “Tekçi / Türkçü” yanı ile sürmektedir. Hükumetin “ yeni Türkiye” ,”ileri demokrasi” ve “ Çözüm Süreci” söylemlerine rağmen, hala eğitim alanındaki ırkçı şöven ve inkarcı uygulamalar devam ediyor.

Türkiye’de 20 milyondan fazla Kürt insanı yaşıyor ve bunların çocukları hala ana dilde eğitim görme olanağından yoksun. Temel insan haklarından olan “ana dilde eğitim hakkı”na  Türkiye’de hala riayet edilmiyor. Milyonlarca Kürt çocuğuna kendi ana dilleri ile eğitim yapmak yasak. Hükümet, her ne kadar ret ve asimilasyon politikalarından vazgeçildiğini söylese de  hala çok uluslu bir ülke olan  Türkiye’de eğitim “tek dilli” ve “Türkçe”  olarak sürmektedir.

Partimiz HAK-PAR hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da gerçek bir eşitliğin sağlanması için hükümeti demokrasi ve insan haklarına uygun davranmaya davet etmektedir.

Ana dilde eğitim hakkı Kürtlerin vazgeçilmez temel bir hakkıdır. Bir an önce mevcut eğitim sisteminden vazgeçilip içeriği ile, uygar, demokratik ve çağdaş, yapısı ile çok dilli bir eğitim sistemine geçilmelidir.

Eğitimdeki ırkçı-şöven uygulamalara son.

Her kese ana dilde eğitim hakkı.

Yaşasın çok dilli, özgür ve demokratik eğitim.03.11.2014

A.Latif EPÖZDEMİR

Hak ve Özgürlükler Partisi

Genel Başkan Yardımcısı

( HAK-PAR  )

About Post Author