GÜNCEL

HAK-PAR: Suriyeli Mültecilerin Acısına Seyirci Kalmayalım

2014-07-23 17:05
Suriye’deki insanlık trajedisi tüm dünyanın gözleri önünde sürüp gitmekte. Bugüne kadar yüz binler hayatını yitirdi, köyler-kentler yerle bir oldu, milyonlar yurt içinde yer değiştirdi ya da ülkesini terk etti.

Daha önce ülkenin demokrasiye geçmesi için gerekli reformları yapmaktan kaçınan, böylece Suriye’yi böylesi bir felaketin içine düşüren Baas’çı diktatörlük rejimi, tüm olup bitenlere rağmen gitmemekte direniyor. Muhalefet ise on parça ve ne değişim, ne de demokrasi konusunda umut vermiyor; saflarında El Nusra, IŞİD benzeri radikal örgütler var ve bunların ülkeye egemen olması durumunda hem Suriye halkı hem komşuları için daha da kötü günler gelebilir.

Ancak bu durum ne zamana kadar böyle devam edecek? Suriye’nin tümden yanıp kül olmasını mı beklemeli? Bu duruma müdahale edip bir çözüm bulacak uluslararası güçler, başta Birleşmiş Milletler Örgütü ve büyük devletler, ne yazık ki kendilerini düşeni yapmıyorlar.

Suriye’den kaçan yüz binlerce insan da Türkiye’ye sığındı. Bunlardan 260 bin kadarının kamplarda olduğu belirtiliyor. Ancak yüz binlercesi de sınır kentlerinin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış durumdalar. Bu insanların çoğu evsiz ve işsizler. Bazıları kendi işini kurmaya çalışıyor, bir bölümü eğer bulabilirse düşük ücretli işlerde çalışıyor, bir bölümü ise düpedüz dilencilik yaparak hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Ancak yaşadıkları tüm bu acı ve sıkıntılara bir de çeşitli nedenlerle dışlanmaları, horlanmaları ve uğradıkları türlü saldırılar ekleniyor. Zaman zaman işyerleri, evleri, araçları saldırıya uğruyor, linç kampanyalarına hedef oluyorlar. Son dönemde bu türden eylemler oldukça yaygınlık kazandı ve medyaya yansıdı.

Biz, Hak ve Özgürlükler Partisi olarak bir kez daha hem uluslar arası kuruluşların, hem hükümetin, hem de ülkemizin tüm duyarlı insanlarının dikkatini bu insanların durumuna çekiyoruz.

Birleşmiş Milletler Örgütü, özellikle de bu örgütün karar almakta kilit rolü oynayan Güvenlik Konseyi, bu duruma daha fazla seyirci kalmamalı; Suriye’de silahların bir an önce susması ve tarafların bir uzlaşmaya varmaları için çaba göstermeli. 

Hükümet, ülkeye sığınmış olan mültecilerin tamamını barındırmaya elverir, beslenme ve sağlık koşulları yeterli kamplar oluşturmalı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği bu konuda üstüne düşeni yapmalı ve bu insanların barınması ve eğer 3. ülkelere iltica edeceklerse bunun için üstüne düşeni yapmalı.

HAK-PAR, tüm yurttaşlarımızı bu insanların acılarını hafifletmek için onlara destek olmaya, şefkat göstermeye çağırır ve bunu bir insanlık görevi bilir.

Kemal Burkay
Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı

23 Temmuz 2014

About Post Author