GÜNCEL

Burkay: Dağdakiler inmeli, yurt dışındakiler dönebilmeli; Devlet bunun için gerekeni yapmalı

Çocukları dağa götürüldüğü için 40 günden bu yana Diyarbakır’da oturma eylemi yapan ve iki günden beri Ankara’da olan, dün Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül ile görüşen anneler, Bugün de saat 13 dolayında HAK-PAR Genel Merkezi’ni ziyaret ettiler, Genel Başkan Kemal Burkay ve diğer yöneticilerle görüştüler.

Rudaw, War gibi TV kanallarının, AA ve İHA gibi haber ajanslarının da izlediği görüşmede Burkay anneleri önce Kürtçe, daha sonra da Türkçe olarak selamladı. Yaptıkları eylemin çok önemli olduğunu söyledi ve şöyle dedi:

“Biz başından beri eyleminizi haklı buluyor ve destekliyoruz. Siz çocuklarınıza sahip çıktınız. Biz elbet çocukların, gençlerin niye dağa çıktıklarını, hayatlarını niçin ortaya koyduklarını biliyoruz. Büyükler sorunları çözmeyi başarsalardı gençler dağa çıkmazdı, bu kavga dövüş olmazdı. Ne yazık ki büyükler bunu yapamadılar. 

30 yıldır devam eden şiddet ve çatışma ortamı 50.000 cana mal oldu, 3-4 bin dolayında Kürt köyü ve birçok kasaba yanıp yıkıldı, boşaldı, milyonlarca insanımız sürgün yollarına düştü ve perişan oldu; ama sorunun şiddet ve savaşla çözülemediğini çatışan taraflar da dahil, herkes sonunda gördü. Bu nedenle silahlar birkaç kez sustu. Son olarak da iki yıla yakın süredir silahlar susmuş durumda. Bir barış ve çözüm sürecinden söz ediliyor. Buna göre PKK silahları bırakacak ve silahlı güçlerini ilk elde sınır ötesine çekecekti. Devlet de silahların tümden susması, dağdakilerin inmesi için gerekeni yapacak, buna zemin hazırlayacaktı.

“Ne yazık ki bu olmadı. PKK silahlı güçlerinin büyük bölümünü sınır ötesine taşımadığı gibi dağa yeni gençleri ve çocukları götürüyor. Hükümet ise, son yıllarda bazı olumlu adımlar atılmış olsa bile, hem dağdakilerin inmesi için, hem de Kürt sorununun çözümü ve barış için kendisine düşeni bugüne kadar yapmadı.

“İşte bu nedenle sizin, ana-babaların eylemi önemlidir. Siz, “artık yeter, çocuklarımızı istiyoruz!” dediniz. Eğer bu ülkenin barışsever güçleri sizin bu eyleminizi desteklerse, inanıyorum ki bu kez başaracağız.”

Burkay, HAK-PAR’ın öteden beri silahların susmasını istediğini, barış ve çözüm sürecini desteklediğini belirterek şöyle dedi:

PKK’nin ve şu anda HDP’ye dönüşen BDP’nin Kürt halkı için zaten fazla bir şey istediği yok. Parlamentoda 30 milletvekilleri var, yüze yakın belediyeyi yönetiyorlar. Siyasal mücadele için tüm olanaklara sahipler. Öyle olunca dağda insan tutmaya ne gerek var. Biz HAK-PAR olarak Kürt halkı için onlardan çok fazla şey istiyoruz. Eşitlik temelinde federasyon istiyoruz; ama mücadelemizi barışçı ve siyasal yöntemlerle yürütüyoruz. Bu mümkündür ve bizce bu çok daha sonuç alıcıdır. Böylece haklı mücadelemizi Türk halkının da büyük kesimine duyurabilir, destek alabiliriz. Hükümete gelince silahların tümden bırakılması için gereken yasal zemini oluşturmalı. Öyle ki dağdakiler serbestçe, hapse girme riski olmadan insin, zindandakiler çıksın, yurt dışındakiler dönebilsin. Hükümet Kürt sorununun çözümü ve gerçek bir barışa ulaşmak için de gerekeni yapmalı.”

Görüşme sırasında dağdaki çocuklarının, kardeşlerinin resimlerini taşıyan anneler ve gençler de söz alıp konuştular, bu görüşme için teşekkür ettiler ve çocuklarının sağ salim dağdan inmesi, evlerine dönmesi için herkesten destek beklediklerini dile getirdiler.

HAK-PAR Basın Bürosu

25 Haziran 2014 

About Post Author