GÜNCEL

Burkay: Bazıları şiddeti ve tehditi hâlâ geçer akçe sanıyor

Haftalık Doğruhaber Gazetesi’nden Şükrü Gündüz, Lice’deki son saldırıyla ilgili olarak HAK-PAR Genel Başkanı Burkay’ın görüşlerine baş vurdu. Burkay’ın cevabını ekte sunuyoruz:

 

Çözüm süreci devam ederken Lice’ye bağlı Darakol köyüne PKK, HÜDA PAR üyesi bir kişinin evine baskın düzenleyerek kaçırma girişiminde bulundu. Buna karşı çıkan aile üyeleri otomatik silahlarla tarandı. Olayda 1 ağır olmak üzere 3 kişi yaralandı. Saldırıdan sonra bölgede yapılan açıklamalarda PKK’nin bu katliam girişimi kınanırken BDP tarafından ise bu saldırının kınanması ile ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. PKK’nin bu saldırılarını ve BDP’nin bu saldırılara sessiz kalmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Çözüm süreci” diye nitelenen ve silahların susmuş olduğu bu dönemde bu tür olayların cereyan etmesi üzücüdür. Hem barıştan, özgürlükten ve demokrasiden söz etmek hem de başka siyasi hareketlerin varlığına, çalışmasına böylesi bir tahammülsüzlük, üstelik kendi dışındakileri şiddete başvurarak engelleme çabası ciddi bir çelişkidir. Herkesin tutarlı olması, geçmişten dersler alması gerekir. Şiddet, buna başvuranlar dahil, kimseye yarar sağlamaz. Görüşlerine ve halka güvenenler böylesi yöntemlere başvurmazlar. Tüm siyasi aktörler, demokratik örgütler, medya bu tür eylemler karşısında sessiz kalmamalı; çünkü sonuçları herkese zarar verir. Bu tür eylemleri kim yaparsa yapsın kınanması gerekir ve biz de kınıyoruz.

Bölgede çözüm sürecini herkes desteklerken PKK’nin bu tür saldırılar yapması ve çocukları kaçırıp, insanlardan haraç alması bölgede bir tepkiye sebep oluyor. Yapılan saldırılar aydınlatılmıyor. Hükümet kanadı da bu saldırıları görmezden geliyor. Bu saldırıların bu şekilde devam etmesi çözüm sürecine zarar verir endişesi var. HAK-PAR olarak siz ne düşünüyorsunuz?

Son eylem Soma olayına denk geldi, sanırım bu nedenle medyada gereken ilgiyi görmedi. Oysa bu önemli bir olay. Ayrıca, bölgede bir yılı aşkın süreden beri silahlar susmuş olsa da zaman zaman bu süreçle çelişen bu tür eylemler görülüyor. Bunun bir nedeni toplumun bazı kesimlerinde kök salmış şiddet eğilimine son vermenin zorluğu. Bazıları şiddeti, tehditi, baskıyı hala geçer akçe sanıyorlar. Ama şiddetten, karmaşadan medet uman, çatışma ortamının sona ermesini istemeyen  derin odaklar da var. Toplumun değişik kesimlerinde yuvalanmış bu odaklar son dönemde biraz zayıflamış olsalar da tümden silinip gitmiş değiller ve fırsat kolluyorlar. Bunlar PKK’nin silah bırakmasından memnun değiller ve sönmüş alevleri tazelemek için fırsat buldukça ateşe üflerler. Yani şiddet politikası merkezi planda olmasa bile bu tür provokasyonlarla canlandırılmak istenebilir. Bu nedenle hükümet dahil, sahnedeki tüm siyasi aktörler uyanık olmalı. Sorumsuzca eylemlere, provokasyonlara karşı kimse sessiz kalmamalı. Öyle ki toplum bir kez daha şiddet sarmalına düşmesin, kan dökülmesin. Çözüme ve barışa ulaşmak sorumluluk ve kararlılık ister.

Biz HAK-PAR olarak benzer olaylar karşısında sessiz kalmıyoruz. İlgili örgütleri uyarıyor, kamuoyunu bilgilendiriyoruz. Örneğin kısa süre önce dağa götürülen çocuklarla ilgili bir açıklama yaptık, bu çocukların ve gençlerin geri getirilmesini istedik. Anne ve babaların buna yönelik haklı eylemini destekliyoruz.

 

Doğruhaber- 23 Mayıs 2014

About Post Author